Arnavutluk Vize İstiyor mu ?

Arnavutluk vize istiyor mu sorusunun cevabı

Hayir İstemiyor. 

Arnavutluk için; Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

+355

Telefon Kodu

Arnavutça

Resmi Dili

Lek

Para Birimi

GMT +1

Saat Dilimi

3:30

Uçakla Kaç Saat?

 

Arnavutluk Evrak listesini Word formatında indirmek için tıklayınız.

 

Arnavutluk Başvuru formunu indirmek için tıklayınız.

                                      

 

Arnavutluk balkan yarımadasında bulunan 3,216 milyon nüfuslu küçük dağlık bir ülke konumundadır. Başkenti Tiran olan Arnavutluk maddi anlamda zayıf bir ülkedir.

Resmi dili Arnavutça olan Arnavutluğun nüfusunun %70’ini Müslümanlar oluşturmaktadır. Daha çok akdeniz iklimi görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışlar ılık ve bol yağışlı geçer. Dağlık kısımlarında ise iklimi değişiklik göstermektedir. En sıcak zamanlarında 45 derece, en soğuk zamanlarında ise -25 derece olabilmektedir.

Türkiye’den Arnavutluk’a otobüs ve uçak ile yolculuk yapılabilmektedir. Otobüs ile yapılan yolculuklar 18 – 19 saat sürmektedir. İstanbul – Tiran arası ise uçakla 3.30 saat sürmektedir. Aktarmasız olarak gidilebilmektedir. Türk vatandaşlarından vize istenmemektedir.

Arnavutların en önemli özelliklerden biri yemek kültürüdür. Muhteşem lezzetleriyle gelen turistlerin tadını damağında bırakacak yemeklere sahiptir. Daha çok doğal güzellikleri bulunan ülke konumunda olan Arnavutluk, diğer turizm bölgelerine göre çok fazla gelişememiştir. Küçük bir ülke olmasına rağmen insanları çok sıcakkanlıdır.

 

Bunun dışında eski ama bir o kadar da büyülü turistik tarihi bölgeleri de bulunmaktadır. Sanat müzesi, Tarih müzesi, Etem Paşa Camii, Lana Nehri, Roma Dönemi tiyatrosu, Rozafa Kalesi bunlardan bazılarıdır. Yemekleri, tarihi kalıntıları ve insanlarının kültürü özelliklerine bakıldığında önemli bir ülke olarak görülmektedir.

Bunun dışında tren seferleriyle kasabaları gezerek kırsal alanlar da seyahat edilebilmektedir. Arnavutluk’ta birçok kişinin çok bilgisi olmasa da çok güzel görünümlü plajlara sahiptir. Plajların etrafında birçok bar, restoran ve gece kulubü ile ziyaretçilere eğlence vakit geçirme imkanı da vermektedir.

Bir yorum bırakın