Hangi ülke vize istiyor, vize nasıl alınır, nasıl gidilir, seyahat ne kadar sürer, Türkiye ile arasında kaç saat fark var,
gideceğiniz ülkede iklim nasıl, hava durumu nasıl olur sorularının cevapları tek bir adreste bu sayfalarda.Avrupa’ya Vize Kalkıyor Mu, Hangi Ülkelere Vize Gerekmiyor?

Avrupa’ya Vize Kalkıyor Mu, Hangi Ülkelere Vize Gerekmiyor?


Avrupa başta gelmek üzere farklı ülkelere girişlerde kullanılan vize, son günlerde mülteci anlaşması ile tekrar konuşulmaya başlanmıştır. Özellikle Schengen ülkelerine yapılabilecek olan vizesiz seyahat hayalleri yeniden kurulmaya başlanmıştır.  1995 yılında Avrupa’nın önde gelen AB üyesi olan  (Yunanistan, Slovenya, Almanya, Belçika, Danimarka, Avusturya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg,  Slovakya, Finlandiya, Macaristan, Finlandiya, Hollanda, Fransa, Portekiz, Polonya, İspanya, Malta, İsveç, Litvanya, Lüksemburg, İtalya, Letonya) ile özel anlaşmalar ile Schengen üyesi olan Norveç, İzlanda ve İsviçre) kendi aralarında vizesiz seyahat özgürlüğüne kavuşmuştur. Uzun yıllardır ülkemiz tarafından dahil olunmaya çalışılan vizesiz seyahat,   Avrupa’da yer alan mültecilerin ülkemizde kamplara alınması antlaşması ile tekrar gündeme gelmiştir. Mülteci anlaşması olarak bilinen ‘’Geri Kabul Antlaşması’’ imzalanması ile ülkemize 72 maddelik ön kriter belirlenmiştir. Günümüze kadar 72 kriterin 37 tanesi yerine getirilmiştir. Geri kabul antlaşmasının uygulanma esaslarına bakılarak vizesiz dolaşım imkânına kavuşulması çalışmaları yapılmaktadır. Schengen Ülkelerine direk yapılacak olan seyahatlerde vize aranması son bulması için bezirlenen tarih 1 Temmuz 2016 tarihinde hazırlanacak olan raporda belirtilecektir.

 Vize muafiyetinden yararlanılabilmesi için öncelikli olarak klasik pasaportlar yerine biyometrik pasaport alınması gereklidir. Biyometrik pasaport içinde yer alan cip, kişisel bilgilerin yanında parmak izi gibi önemli bilgilere sahip olmaktadır. Vizesiz 3 ay boyunca seyahat edilebilecek olan ülkeler ise başlangıçta sınırlanmıştır. Uygulamanın devamında diğer Avrupa ülkeleri ile vizesiz seyahat yapılması planlanmaktadır.
İlk Aşamada Vizesiz Seyahat Edilecek Ülkeler
Malta, Yunanistan, Macaristan, Almanya, Polonya, Litvanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Portekiz, Finlandiya, Danimarka, Fransa, Estonya, Hollanda, Norveç, Slovenya, Lihtenştayn, Slovakya, Lüksemburg, İspanya, İzlanda, Letonya, İtalya, İsviçre, İsveç olmak üzere 26 ülkede ilk etapta serbest dolaşım imkanı sağlanacaktır.

Serbest Dolaşım İmkanı Nasıl Sağlanır

Serbest dolaşım kabul edilmesinden sonra Schengen ülkeleri ile eşit haklara sahip olarak seyahat edilme şansı verilmektedir. Fakat serbest dolaşımdan faydalanmak için biyometrik pasaport sahibi olmak ve ülkelerin kendi aralarında imzaladıkları anlaşmalar önemli olmaktadır.  Schengen vizesine sahip olan her hangi bir ülkeden giriş yapıldığı takdirde diğer Schengen ülkelerine vizesiz olarak seyahat etmek mümkündür. Fakat çok az ülke bu anlaşma haricinde sınır güvenlikleri, polis kontrolü gibi endişelerden dolayı ülkelerine girişlerde tekrar vize sorgulaması yapabilmektedir.

Vizesiz Seyahat İmkanı Neler Kazandırır

Pasaport ve vize işlemleri ile uğraşmak için geçen zaman ortalama 3 ay olmaktadır.  Yapılan vize başvuruları komisyonlar tarafından detaylı olarak incelenmekte ve genelde red edilen başvuru ile sonuçlanmaktadır. Red edilen vize başvurusunda ise ülkenin konumu ve vize almak isteyen kişilerin sicilleri etkili olmaktadır. Genel olarak karşılaşılan red kararlarının önüne geçilmiş olması ile Avrupa kapıları ülkemize açılacaktır.  Ülkemiz ile AB üyeleri ve Schengen ülkeleri arasında imzalanacak olan vizesiz dolaşım imkanı kısa zamanda seyahati yolunu açacaktır. İş görüşmesi için günler önceden randevu almak veya seyahatler için aylar öncesinden konsolosluklara gidilme sorunu ortadan kalkacaktır.  Zaman ve emek kazanımı sağlanacaktır.

     Vizesiz dolaşımın bir diğer avantajı ise ülkeler arasında yapılacak olan geçişlerdedir. Gidilmiş olan ülkeden diğer anlaşmaya dahil olan ülkeye geçişler için tekrar ülkemize gelmek gibi bir sorun ortadan kalkacaktır. Ülkeler arası geçiş gümrük kapıları ve hava alanlarında yapılacak olan kısa kontrolden sonra gerçekleşme imkanı sağlayacaktır. Ülke sınırları sadece Türkiye ile sınırlı olmaktan çıkıp anlaşmaya taraf olan tüm ülkelerin sınırlarına ile çevrelenecektir. Özellikle ticari faaliyetlerde kısa zamanda antlaşmalar yapılarak ülke ekonomisinin kazanması yanında, eğitim ve kültür seyahatleri de hızlanacaktır.

  Son zamanlarda basın yayın kuruluşları tarafından vizelerin kalkmış olduğu şeklinde yapılan haberler asılları yansıtmaktan uzaktır. Vizelerin kalkması için antlaşma yapılmıştır. Yapılan anlaşmanın ön koşulları yerine getirilmesi işlemleri sonrasında hazırlanacak olan komisyon kararı ile vizelerin kalkması söz konusu olacaktır. Asıl beklenilen unsur ise Mültecilerin ülkemize kabul edilmesi ve belirlenmiş olan kamplarda yaşamlarının devam ettirilmesidir. Yerinde inceleme yapılarak hazırlanacak olan raporlar sonrasında 1 Temmuz 2016 tahinde nihaiyi rapor hazırlanacaktır. Raporun olumlu olması ile vizesiz seyahat için kapılar açılacaktır.

Vizesiz Seyahat İçin Neler Gerekli

 Vize almak ve serbest dolaşım imkanına sahip olmak için yeni pasaport alımlarında veya mevcut pasaportlarda gerekli olan biyometrik cip bulunması gereklidir.  Pasaport sahibi hakkında detaylı olarak bilgilerin saklanması ve pasaportun başkası tarafından kullanılması önlenmektedir. Bir diğer özelliği ise cip sayesinde sahte pasaport basımı riskini sıfıra indirmektir. Tüm bu bilgiler dahilinde Avrupa’ya vizesiz dolaşım için öncelikli resmi hazırlıklıların yerine getirilmesi gerekmektedir. Başbakanımızın da belirttiği gibi yasama ve yürütme organı tarafından en az 6 yasanın hızlı bir şekilde meclisten geçirilmesi gerekmektedir.  Yasların meclisten geçmesi yanında ‘’Geri Kabul Yasası’’ ile kabul edilen mültecilerin barınma, beslenme ve sağlık giderlerinin karşılanması gerekmektedir. Belirtilen kriterlerin tam olarak yerine getirilmesi sonrasında verilen rapor; AB komisyonu ile Türkiye bu kez vizelerin kalkması için masaya oturacaktır. Uygulamanın içinde belirtilen ülkelere 3 aylık süre zarfı ile sınırlı serbest dolaşım imkanı tanınacaktır.

Yazı ile ilgili yorumlar:

Tüm Blog Yazıları
- Farklı Seçeneklerin Bir Arada Bulunduğu Yer Kaz Dağları
- Tüm Dünyada İnternet üzerinden uçak biletleri alımları artıyor
- Avrupa’ya Vize Kalkıyor Mu, Hangi Ülkelere Vize Gerekmiyor?
- Burun estetiği, Meme estetiği, Saç Ekimi teknikleri
- Fransa'dan vize kolaylığı
- Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır, Gerekli Evraklar ve Ücreti
- Vize İstemeyen Ülkeler
- Yurtdışı çıkış harcı nedir, nereden kaç paraya alınır?
- Türk vatandaşlarına kapıda vize uygulaması olan ülkeler
- Vize başvurusu için seyahat planı örneği
- Türk Pasaport Türleri
- Transit vize nedir? Hangi durumlarda transit vize almak gerekir?
Maldivler       Arnavutluk       Bahamalar       Brezilya       Dubai       Japonya       Makedonya       Moldova       Rusya       Seyşeller       Ukrayna       Yunan Adaları       Gürcistan       Çin       Hırvatistan       Romanya       Bulgaristan       Arjantin       Azerbaycan       Yunanistan       Suudi Arabistan       Yeni Zelanda       Şili       Singapur       İskoçya       Belçika       Bolivya       Bosna Hersek       Danimarka       Filipinler       Haiti       İbiza Adası       İtalya       Kanarya Adaları       Katar       Kuzey Kore       Küba       Laos       Mali       Meksika       Portekiz       Kolombiya       Peru       Suriye       Ekvator       Panama       Uruguay       İran       Kazakistan       Dominik Cumhuriyeti       Güney Kore       Malta      
olimpos