Hangi ülke vize istiyor, vize nasıl alınır, nasıl gidilir, seyahat ne kadar sürer, Türkiye ile arasında kaç saat fark var,
gideceğiniz ülkede iklim nasıl, hava durumu nasıl olur sorularının cevapları tek bir adreste bu sayfalarda.Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır, Gerekli Evraklar ve Ücreti

Avrupa Birliği'ne üye olan ülkelere vatandaşlarımızın yapacağı seyahatlerde vize almaları şarttır.

Ancak Avrupa'da yer alan 27 ülkenin hepsine birden gidilmesi halinde ayrı ayrı vize almaya da gerek yok. Bunun yerine Schengen adı verilen vize ile Avrupa'daki ülkeleri seyahat etme imkanı doğmaktadır.

Schengen vizesi ile birlikte Avrupa'daki ülkeleri seyahat etmek ve dolaşmak artık çok daha kolay olacak. Antlaşmayı imzalamış olan 27 ülke arasında rahatça dolaşma imkanını bizlere sunan Schengen vizesi; hava, kara veya deniz yolunda da herhangi bir farklılık sağlamıyor.

Schengen vizesi ile antlaşmayı imzalamış olan 27 Avrupa ülkesi arasında serbestçe dolaşma imkanı doğuyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise; seyahat yapılacak olan şehrin hangi şehir olduğudur.

Eğer sadece bir Schengen ülkesi ziyareti yapılacak ise; ziyaret yapacağınız ülkenin başkonsolosluğuna vize başvurusu yapacaksınız. Ancak birden fazla Schengen ülkesi ziyaret edecek iseniz; ilk önce gittiğiniz ülkenin başkonsolosluğuna vize başvurusu yapmanız gerekiyor.

Yani; Fransa'dan İtalya'ya gidecek iseniz; İtalya değil; Fransa başkonsolosluğuna vize başvurusu yapmalısınız.

Schengen vizesi almak için; bazı gerekli evraklar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

• Geçerli bir pasaport,
• 2 tane fotoğraf,
• Seyahat sağlık sigorta poliçesi ve varsa otel, uçak gibi rezervasyonlar
• Banka hesap cüzdanı,
• Tapu, araç ruhsatı ve bunun gibi maddi geliri gösteren belgeler,
• Yapılacak olan seyahatler ile ilgili detaylar,
• Ayrıca ticari amaçlı bir seyahat gerçekleştirilecekse; imza sirküleri, vergi levhası fotokopisi ve işletme faaliyetini gösteren evraklar da gerekmektedir.


Schengen vizesinin ücreti de ortalama 80,00 ile 90,00 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Siz de Schengen vizesi alın ve anlaşmalı olan 27 ülke arasında ayrı ayrı her seferinde vize alma derdi ile uğraşmadan gerçek seyahatin tadına varın.

Yazı ile ilgili yorumlar:

Tüm Blog Yazıları
- Farklı Seçeneklerin Bir Arada Bulunduğu Yer Kaz Dağları
- Tüm Dünyada İnternet üzerinden uçak biletleri alımları artıyor
- Avrupa’ya Vize Kalkıyor Mu, Hangi Ülkelere Vize Gerekmiyor?
- Burun estetiği, Meme estetiği, Saç Ekimi teknikleri
- Fransa'dan vize kolaylığı
- Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır, Gerekli Evraklar ve Ücreti
- Vize İstemeyen Ülkeler
- Yurtdışı çıkış harcı nedir, nereden kaç paraya alınır?
- Türk vatandaşlarına kapıda vize uygulaması olan ülkeler
- Vize başvurusu için seyahat planı örneği
- Türk Pasaport Türleri
- Transit vize nedir? Hangi durumlarda transit vize almak gerekir?
Maldivler       Arnavutluk       Bahamalar       Brezilya       Dubai       Japonya       Makedonya       Moldova       Rusya       Seyşeller       Ukrayna       Yunan Adaları       Gürcistan       Çin       Hırvatistan       Romanya       Bulgaristan       Arjantin       Azerbaycan       Yunanistan       Suudi Arabistan       Yeni Zelanda       Şili       Singapur       İskoçya       Belçika       Bolivya       Bosna Hersek       Danimarka       Filipinler       Haiti       İbiza Adası       İtalya       Kanarya Adaları       Katar       Kuzey Kore       Küba       Laos       Mali       Meksika       Portekiz       Kolombiya       Peru       Suriye       Ekvator       Panama       Uruguay       İran       Kazakistan       Dominik Cumhuriyeti       Güney Kore       Malta      
olimpos