Hangi ülke vize istiyor, vize nasıl alınır, nasıl gidilir, seyahat ne kadar sürer, Türkiye ile arasında kaç saat fark var,
gideceğiniz ülkede iklim nasıl, hava durumu nasıl olur sorularının cevapları tek bir adreste bu sayfalarda.Yurtdışı çıkış harcı nedir, nereden kaç paraya alınır?

Yurtdışına çıkış harcı; Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyan vatandaşların, yurtdışına çıkarken devlete ödediği bir harçtır. 2013 yılı itibariyle 15 TL olarak tahsil edilmektedir.

İlgili yasa 2007 tarihinde 26471 no'lu Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Aşağıda belirtilen gruplara dahil olmayan vatandaşlar bu bedeli ödemeden yurt dışına çıkış yapamazlar.

- Çıkış tarihi itibariyle yurtdışında oturma izni bulunanlar,
- 7 yaşını doldurmamış olanlar,
- Yurtdışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı olanlar.

Yurtdışında yaşayan ve oturma izni bulunan Türkiye cumhuriyeti vatandaşları, ülkemizden ayrılırken oturma izni belgelerini ibraz edebilirlerse bu uygulamadan muaftırlar.

Ayrıca, yurtdışına çıkarken kullanılan T. C. pasaportlarında aşağıda belirtilen kaşelerden biri bulunan vatandaşlarımız, oturma izin belgelerini çıkış kapısında ibraz etmeseler bile harç bedeli ödemelerine gerek bulunmamaktadır.

Bahsi geçen kaşeler şu şekildedir:
- İşçidir,
- İşçi ailesidir,
- İşçi çocuğudur,
- Süresiz yurtdışında oturumu bulunmaktadır.
- ..... - ..... tarihleri arasında yurtdışında oturum izni bulunmaktadır.

Çifte vatandaşlar ise yabancı ülke pasaportu ile seyahat edebildiklerinden ötürü harç ödemek zorunda değildirler.

Ayrıca, resmi görevde bulunduklarından dolayı yurtdışına çıkan kamu görevlileri harç muafiyetinden faydalanamazlar.


İlgili harç bedeli, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası vb. bir çok bankanın fiziki ve internet şubesinden yatırılabildiği gibi, havaalanlarında bulunan ilgili birimlerden de yolculuk öncesi kısa sürede halledilebilmektedir.

Yurtdışına çıkan yolcular, işlem çok kısa sürdüğünden ötürü genellikle havaalanlarında halletmeyi tercih ederler. Normal şartlarda, harç yatırma noktalarında herhangi bir sıra ve kuyruk olmaz.

2010 yılında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bir konuşmasında ilgili harçların TOKİ'ye aktarıldığını, devlet bütçesine aktarılsa idi iptal edilmesini teklif edeceğini belirtmişti.

Ancak, 2013 yılı itibariyle Bangladeş, Kostarika, Filipinler ve Çin ile birlikte "Yurtdışı Çıkış Harcı" ödeyen 5 ülkeden biri olmaya devam etmekteyiz.

Yazı ile ilgili yorumlar:

Tüm Blog Yazıları
- Farklı Seçeneklerin Bir Arada Bulunduğu Yer Kaz Dağları
- Tüm Dünyada İnternet üzerinden uçak biletleri alımları artıyor
- Avrupa’ya Vize Kalkıyor Mu, Hangi Ülkelere Vize Gerekmiyor?
- Burun estetiği, Meme estetiği, Saç Ekimi teknikleri
- Fransa'dan vize kolaylığı
- Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır, Gerekli Evraklar ve Ücreti
- Vize İstemeyen Ülkeler
- Yurtdışı çıkış harcı nedir, nereden kaç paraya alınır?
- Türk vatandaşlarına kapıda vize uygulaması olan ülkeler
- Vize başvurusu için seyahat planı örneği
- Türk Pasaport Türleri
- Transit vize nedir? Hangi durumlarda transit vize almak gerekir?
Maldivler       Arnavutluk       Bahamalar       Brezilya       Dubai       Japonya       Makedonya       Moldova       Rusya       Seyşeller       Ukrayna       Yunan Adaları       Gürcistan       Çin       Hırvatistan       Romanya       Bulgaristan       Arjantin       Azerbaycan       Yunanistan       Suudi Arabistan       Yeni Zelanda       Şili       Singapur       İskoçya       Belçika       Bolivya       Bosna Hersek       Danimarka       Filipinler       Haiti       İbiza Adası       İtalya       Kanarya Adaları       Katar       Kuzey Kore       Küba       Laos       Mali       Meksika       Portekiz       Kolombiya       Peru       Suriye       Ekvator       Panama       Uruguay       İran       Kazakistan       Dominik Cumhuriyeti       Güney Kore       Malta      
olimpos