Bosna Hersek Vize İstiyor mu ?

      Bosna Hersek vize istiyor mu sorusunun cevabı

Hayir İstemiyor.

Bosna Hersek için; Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 60 gün süreyle vizeden muaftır.

 

+387

Telefon Kodu

Sırpça, Hırvatça ve Boşnakça

Resmi Dili

Konvertibıl Marka

Para Birimi

CET( UTC+1)

Saat Dilimi

2 saat

Uçakla Kaç Saat?

 

Malta Evrak listesini Word formatında indirmek için tıklayınız.

 Malta Başvuru formunu indirmek için tıklayınız.

Bosna Hersek hakkında bilgiler

Balkanlarda 5 milyona yakın nüfusu ile Bosna Hersek; Hırvat, Sırp ve Boşnakların yaşadığı bir ülkedir. Genel olarak karasal iklimin hakim olduğu ülkede, yaz sezonunda günler sıcak geçmektedir. Vize istemeyen Ülkeler arasında bulunan Bosna Hersek en geniş geçim kaynağı ise hayvancılıktır. Ülkede ayrıca bol miktarda üzüm bağları da yer almaktadır. Ülkede gezilmesi gereken yerlerin başında Mostar Köprüsü ve Neretva nehridir.
Toprakları Boşnaklar ve Hırvatlar ve Sırpların yaşadığı iki bölgeye ayrılan Bosna Hersek’te gezilecek birçok yer bulabilirsiniz. Akdeniz’e kıyısı olan ülkede yer alan Mostar Köprüsü, Avrupa kıtasında Osmanlı tarihinin mimarisinin en güzel örneğidir. Bu köprü, Bosna Hersek’in Mostar şehrinde yer almaktadır. Ülkede gezilecek birçok yer mevcut.

• Rakitnica Nehri bunlardan biri. Rakitnica kasabasına yakın bir konumda bulunan bu dağ nehrine, Blaca köyünden yapacağınız birkaç saatlik bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Bu bölge, ülkede en çok dağ yürüyüşü yapılan bölgedir.
• Ülkede Osmanlı’nın izlerini taşıyan bir şehir arıyorsanız Travnik şehrine uğramadan geri dönmeyin. Avrupa topraklarında en Osmanlı şehir olarak bilinen Travnik şehrinde 60 bin nüfus yaşıyor. Köfteciler, börekçiler, kuleler, çeşmeler ve kahvehaneleri ile Osmanlı topraklarını anımsatan şehirde ilk göze çarpan şeylerden biri Travnik Kulesi oluyor.
• Hutovo Parkı da Bosna Hersek’in en çok ziyaretçi alan noktalarından biri. Kano turları düzenlenen parkta, bot turları yılın her mevsimi düzenleniyor. Burada birçok fotoğraf çekebilirsiniz. Bölgede vahşi doğanın harika manzarası dikkat çekiyor.
• Saraybosna da mutlaka görmeniz gereken şehirlerden. Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olduğu aşikar. Duvarlarında Osmanlı’dan kalma mermi izlerini görebileceğiniz şehir sokaklarında yürümek büyük bir keyif verecek.
• Una Nehri de ülkede görmeniz gereken yerlerden. Ülkenin güneyinde yer alan nehir, birçok kasabanın içinden geçer. Yıl boyunca rafting yapabileceğiniz nehirde, Temmuz aylarında yarışlar da düzenlenmektedir. Nehre yakın birçok konumda konaklamak için harika oteller bulabilirsiniz. Burada yapabileceğiniz diğer aktiviteler ise balık tutma, kayak ve yamaç paraşütü olacak.
• Vlaşiç Dağı da Bosna Hersek’te görülmesi gereken yerler arasında. Ülkenin en önemli turistik noktası olan bu dağ, her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Yıl boyunca birçok turnuvanın düzenlendiği bu dağda kayak yapmadan geri dönmeyin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir