Dominik Cumhuriyeti vize istiyor mu ?

Dominik Cumhuriyeti vize istiyor mu sorusunun cevabı

Evet İstiyor

Dominik Cumhuriyeti için; Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız vizelerini ülkeye varışta hava alanında alabilmektedirler. Hava alanında verilen ve vize yerine geçen 30 güne kadar ikamete izin veren Turist Kartı için 10 ABD Doları ödenmektedir. Ülkeden çıkışta ise eğer uçak biletine ayrıca dahil edilmemişse, tüm turistlerden Çıkış Vergisi adı altında 20 ABD Doları tutarında harç tahsil edilmektedir.

 

+1-809 , +1-829

Telefon Kodu

İspanyolca

Resmi Dili

Dominik Pesosu (Dop)

Para Birimi

Atlantik (UTC-4)

Saat Dilimi

29 saat

Uçakla Kaç Saat

 

Dominik cumhuriyeti Evrak listesini Word formatında indirmek için tıklayınız.

 

 Dominik cumhuriyeti Başvuru formunu indirmek için tıklayınız.

Dominik Cumhuriyeti hakkında bilgiler

Dominik cumhuriyeti Karayip adalarında yer alan bir ülkedir. Birçok ülkeye deniz sınırındadır. Avrupalıların Amerika kıtasında ilk yerleşim alanlarından olan bir bölgedir. Ülke yıllarca sömürge altından kalmış baskıcı siyasi partiler tarafından yönetilmiştir. Bağımsızlığına demokrasi ile kavuşmuş ve şuan bir cumhuriyet ile yönetilen bir ülkedir.

Dominik cumhuriyeti değişik iklim şekline sahiptir. Ülkemizde ki Akdeniz kesiminde yaşanan sıcaklıkları görmek mümkün ağustos ayı sıcak geçen ayların başında gelir, kış ve bahar da yağmurlu ve ılık geçmektedir, yağmurlar ekim ayında başlamakta mayıs ayına kadar sürer. Yağmurların gün boyu yağdığı görülmekte, o yüzden kesinlikle şemsiyenizi yanınıza almayı unutmayın 
• Dominik cumhuriyeti turizm açısından önemli bir yere sahip olmakla birlikte, ülkeyi ziyaret eden turist profili lüks tüketimi talep eden kişilerden oluşmaktadır. Ülkenin en önemli gelir kaynaklarından olan sektördür. Sağladığı istihdam alanları, dış ödemeler dengesi ve arz ve talebi dengede tutması turizme önem verilmesini gösteren durumlardır. Kristof kolomb dünyayı keşfettiğinde ayak bastığı ilk ülkelerden biridir Dominik cumhuriyeti, ülke karayip adalarında en çok gelir elde edilen ülke konumundadır.
• Ülke de yağmur ormanlarını sık sık görmek mümkün ancak günümüzde kömür madenlerinin işlenmesi için birçok ormanı kesmek zorunda kalmışlardır. Bataklık sayısı oldukça fazladır sabah sporu yaparken dikkat edin yoksa bataklığa düşebilirsiniz  bataklıkların büyük bir kısmında artan sıcaklıklar nedeni ile kurumlar görülmüştür. Ülkede yaklaşık 1500 kadar bitki türü bulundurmakta, kuş türü yönünden de zengin bir kuş kitlesine sahip 220’yi aşkın kuş türü bulunur. Kuş gözlemciliği için potansiyel izleyicileri beklemektedir.
• Güncel verilere göre ülkenin nüfus artışı gün geçtikçe artmaktadır şuan elde ki verilere göre ülke nüfusu yaklaşık 10 milyonu aşmıştır. Ancak insanların ekonomik durumu pek iç açıcı olduğu söylenemez. İnsanlar geçimleri şehir içinde yaptıkları günlük kazançlarla sürdürmekte, ölüm yaş ortalaması 73’tür.

Acun Ilıcalı’nın sunduğu Survivor programı da bu adada gerçekleşmektedir , türkiye’den direk uçak seferi bulunmamakla birlikte avrupa üzerinden aktarma ile gidebilirsiniz , Amerika ve Kanada üzerinden gidecek olan kişilerin Amerika ve Kanada’nın transit vize uygulamasından dolayı Amerika transit vize ve kanada transit vize alması da gerekmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir