Ekvator vize istiyor mu sorusunun cevabı

Ekvator için; Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.+593

Telefon Kodu

İspanyolca

Resmi Dili

ABD doları (USD)

Para Birimi

ECT GALT (utc -5, -6)

Saat Dilimi

29 saat 40 dakika

Uçakla Kaç Saat?

Ekvator hakkında bilgiler

Güney Amerika da yer alan ve Vize istemeyen Ülkeler arasında olan Ekvator demokrasi ile yönetilmektedir. Yönetim şekli Cumhuriyet . Komşu ülkeler Kolombiya ve Peru’dur. Ülke dünyaca tanınan adalara sahiptir bir çok turist Avrupa dan adaları görmek ve bol bol resim çektirmek için ülkeyi ziyaret ederler. Bu adalardan en bilineni GALAGAPOS adasıdır. Adalarda su canlıların yaşamlarını görmek içinde düzenlenen hoş aktiviteler bulunmakta ve zamanı dolu dolu geçirebilirsiniz.


• Ülke nüfus oranı 16 milyona yaklaşmıştır. Ülkede ki nüfusun büyük çoğunluğu başkent Quito da yaşamaktadır. Ekvador 20.yüzyılın başlarında toprak parçası yüzünden Peru ile savaşa girmiş ve bazı bölgelerde hakimiyeti kaybetmiştir. Bu durum ülke halkı tarafından büyük bir yenilgi olarak görülmüştür.
• Ülke anayasa ile yönetilmekte olup belirli kurallar çerçevesinde yönetim yürütülmektedir.
Başkan yardımcısı, başkan ve bakanlar en fazla 4 yıl hizmet etme hakkı tanınmakta. Hükümet içerisinde ki yöneticiler referandum ile göreve getiriliyor. Totalde bakan sayısı en fazla 15 tanedir.
• Ülke sahip olduğu iklim koşuları ve toprak şeklinden dolayı birçok tropikal sebze ve meyve türleri üretilmektedir. Bunlar; muz, ananas, kakao, kahve, mısır, pirinç, patates , elma ve mandalina gibi tarımsal ürünlerin üretimi de mümkün
• Ülke yemek açısından çok zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Ekvador’ a tatile gittiğinizde yemek için hoş restaurant ve sokak yemekleri de mevcut sokakta yürürken acıkırsanız bulacağınız en kolay yemek kavrulmuş sığır eti ve patatestir. Lüks yemek çeşitleri de insanların ilgisini çekmekte özellikle kıyı kesimlerinde pahalı deniz ürünleri tüketilmekte bunlar; ıstakoz, kalamar ve karidestir.
• Spor dalında fusbal ve futbola önem verilmekte hatta 2002 ve 2006 yıllarında katıldıkları dünya kupası maçlarında birçok ülkeyi eleyerek birinci olan Almanya’dan sonra ikinci olmuşlardır.
• Ülke güney Amerika’nın içerisinde en çok petrol üretimi yapan ikinci ülke konumundadır. Yüksek dağlık kesime döşenen büyük borular sayesinde taşıma işlemi gerçekleşmekte olup büyük gelir elde edilmektedir.
• Ülke 18 ağustos 1809 ‘ da kurulmuştur.

Ekvator hakkında yorumlar:

Ekvator için 7 günlük Hava Durumu

°C

°C

°C

°C

°C

°C

°C

Bugün

Yarın

Sonraki Günler


°C

°C

°C

Bugün

Yarın


°C

°C

°C

°C

Sonraki Günler

Diğer ülkelere ait vize bilgileri:

Maldivler   Arnavutluk   Bahamalar   Brezilya   Dubai   Japonya   Makedonya   Moldova   Rusya   Seyşeller   Ukrayna   Yunan Adaları   Gürcistan   Çin   Hırvatistan   Romanya   Bulgaristan   Arjantin   Azerbaycan   Yunanistan   Suudi Arabistan   Yeni Zelanda   Şili   Singapur   İskoçya   Belçika   Bolivya   Bosna Hersek   Danimarka   Filipinler   Haiti   İbiza Adası   İtalya   Kanarya Adaları   Katar   Kuzey Kore   Küba   Laos   Mali   Meksika   Portekiz   Kolombiya   Peru   Suriye   Ekvator   Panama   Uruguay   İran   Kazakistan   Dominik Cumhuriyeti   Güney Kore   Malta  
olimpos