Güney Kore vize istiyor mu?

Güney Kore vize istiyor mu sorusunun cevabı

Hayir İstemiyor

Güney Kore için; Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

+82

Telefon Kodu

Korece

Resmi Dili

Güney Kore Wonu

Para Birimi

(UTC+9)

Saat Dilimi

9 saat

Uçakla Kaç Saat?

 

Güney Kore Evrak listesini Word formatında indirmek için tıklayınız.

 

Güney Kore Başvuru formunu indirmek için tıklayınız.

                                       

 

Güney Kore hakkında bilgiler

Resmi kaynaklarda ülkenin adı Gojoseon olarak da bilinmektedir. Gojoseon yeni ve eski anlamına gelmektedir. Geçmiş yıllarda Çin cumhuriyeti ile birçok savaş yapmış savaşlar yenilgi ile sonuçlanınca ülke üçe bölünmüş ve üç krallık yönetimine girmiştir. Ülke ilerleyen yıllarda üç krallıktan biri olan silla adı altında toplanarak güney Kore devletini kurdular, bu dönemde ülke ilişkileri Çin dahil olmak üzere önemli gelişmeler yaşandı.

• Ülke dünyada ki diğer ülkelere benzer şekilde yasama, yargı ve yürütme ile yönetilmektedir. Ülke bölgelere bölünmüş, bakanlıklar bu haklarını yerel ve ulusal olarak yarı özerk şekilde kullanmaktadırlar. Meclis de ki üye sayısı 299 kişiden oluşmaktadır. Başkanlık sistemi hakimdir. 1972 de çıkarılan anayasaya göre yönetilmekte, ülke vatandaşı olmayan insanların hakları anayasa ile koruma altına alınmıştır.
• Ülkemizin güney Kore ile olan güçlü ilişkileri Kore savaşına kadar dayanmakta, çok sayıda asker gönderdiğimizden ilişkiler çok güçlüdür. İki ülke Uluslararası anlaşmalarda ve karar alımında birbirini desteklemektedir. Zamanın Cumhur Başkanı Abdullah Gül 2010 yılında güney Kore’yi ziyaret etmiş ve nükleer güvenlik çerçevesinde toplantı gerçekleşmiştir.
• Güney Kore sahip olduğu asker sayısı ve malzemesi ile dünya genelinde altıncı büyük ordudur. Ordu herhangi bir savaş için hazır yedek orduya da sahiptir. Yaklaşık olarak 320.000 kişilik yedek orduya sahiptir, ülke ayrıca Birleşmiş Milletler üyesidir.
• Ülkenin coğrafi konumunu incelediğimizde doğu kısımlarda dağlık kesimler görülür, batıyı incelediğimizde daha geniş ova ve tepeleri görmek mümkün. En yüksek dağ yaklaşık olarak 2000 metre kadardır.
• Kışları çok fazla kar görülmez ancak karadan serin rüzgar esmektedir Mart ayı ile haziran aylarında muson yağmurlarına rastlanır nem oranı düşük olduğundan terleme çok fazla olmaz. Temmuz ayı en çok yağmur alan aydır.
• Güncel verilere göre nüfus oranı 56 milyon civarındadır. Ülke içerisinde diğer etnik kökenden oluşan küçük bir Çin azınlığı görülür. Koreli insanlar iş için ABD ve Kanada’ya göç etmektedir eğer bir değer verecek olursak 1 milyonu aşkın Koreli ABD yaşamına devam etmektedir.

Bir yorum bırakın