Haiti vize istiyor mu sorusunun cevabı

Haiti için; Hayır. Türk vatandaşları turistik amaçlı geziler için ülkeye pasaport ile giriş yapabilmektedir.509

Telefon Kodu

Kreol ve Fransızca

Resmi Dili

Gourde

Para Birimi

UTC-05:00

Saat Dilimi

25-30 saat arası

Uçakla Kaç Saat?

Haiti hakkında bilgiler

Haiti'de Tropikal iklim hakimdir.Vize istemeyen Ülkeler arasında bulunan Haiti, Karayipler’in en güzel tatil rotalarından biridir. Türkiye’den özellikle balayı çiftlerinin tercihi olan ülkeye, tüm dünyadan dalış turları düzenlenmektedir. Eskiden Fransız sömürgesinde olan ülke, ABD’den sonra bağımsızlığını kazanan ikinci ülke olmuştur. Bulunduğu bölgenin en fakir ülkesi olma unvanını taşıyan Haiti’de yıl boyunca sıcak bir iklim hakimdir. Küba ve Dominik Cumhuriyeti ile kapı komşusu olan ülkeye tüm dünyadan gelen turistler, tatil için özellikle birbirinden güzel adaları tercih etmektedir. 2000 km’ye yakın sahil şeridi ile adeta bir tatil cenneti olan Haiti genellikle dağar ve kayalık alanlardan oluşmaktadır. Ülkemizde yaz mevsimi olan dönemde, Haiti’den zaman zaman kasırgalar çıkmaktadır.


10 milyonluk nüfusu ile fazla kalabalık olmayan bu ülke, başkanlık tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir. Nüfusun büyük bir bölümünün ekonomik düzeyinin düşük olduğu Haiti halkı, geçimini genellikle tarım ile geçiniyor. Dünya ticaretinde kahve, mango ve yağları ile yerini alan ülkede ayrıca şekerkamışı, mısır ve pirinç gibi besinler de yetiştirilmekte de ticareti yapılmaktadır. Ülkeye ulaşım için en iyi seçenek hava yolu. Ülkede toplamda 12 adet havaalanı bulunuyor. Yılın her mevsimi gelen turistler arasında özellikle balayı çiftleri yer alıyor. Küçük adaları, evleri ve sahilleri ile sakin bir cennet olan bu ülkede keyifli bir balayı tatili yapabilirsiniz.
Ülkenin başkenti Port au Prince, aynı zamanda yine ülkenin en büyük şehridir. Bir dünya turu için yolunuz Haiti’ye düşerse, bu şehri görmeden dönmeyin. Bugünlerde biz baharı karşılamaya hazırlanırken, orada sıcaklık 35 derece civarında. Kışın ortasında sıcak yerler görmek için, başkentin şehir merkezinde yer alan Visa Lodge oteli tercih edebilirsiniz. Ülkeye gitmeyi planlıyorsanız şunları bilmelisiniz; giriş tarihinden itibaren 6 ay süreyle pasaportunuzun geçerli olması gerekiyor. Ayrıca ülkeden ayrılırken ödeyeceğiniz çıkış vergisi tutarı ise 25 Dolar. Yaklaşık 5 yıl önce ülkede yaşanan büyük depremden sonra yaşanan sorunlar, bugün hala etkisini sürdürüyor. Bu nedenle tatilciler ve turistler, tatil için ülkenin küçük, sevimli ve keyifli adalarını tercih ediyorlar. Şehir merkezlerinde konaklamada problem yaşamamak için ise önceden ayarlama yapmanız gerekiyor.

Haiti hakkında yorumlar:

Haiti için 7 günlük Hava Durumu

°C

°C

°C

°C

°C

°C

°C

Bugün

Yarın

Sonraki Günler


°C

°C

°C

Bugün

Yarın


°C

°C

°C

°C

Sonraki Günler

Diğer ülkelere ait vize bilgileri:

Maldivler   Arnavutluk   Bahamalar   Brezilya   Dubai   Japonya   Makedonya   Moldova   Rusya   Seyşeller   Ukrayna   Yunan Adaları   Gürcistan   Çin   Hırvatistan   Romanya   Bulgaristan   Arjantin   Azerbaycan   Yunanistan   Suudi Arabistan   Yeni Zelanda   Şili   Singapur   İskoçya   Belçika   Bolivya   Bosna Hersek   Danimarka   Filipinler   Haiti   İbiza Adası   İtalya   Kanarya Adaları   Katar   Kuzey Kore   Küba   Laos   Mali   Meksika   Portekiz   Kolombiya   Peru   Suriye   Ekvator   Panama   Uruguay   İran   Kazakistan   Dominik Cumhuriyeti   Güney Kore   Malta  
olimpos