İran vize istiyor mu sorusunun cevabı

İran için; Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.+98

Telefon Kodu

Farsça

Resmi Dili

İran riyali (İRR)

Para Birimi

(UTC+3:30)

Saat Dilimi

2 saat 27 dakika

Uçakla Kaç Saat?

İran hakkında bilgiler

• Resmi kaynaklarda İran İslam cumhuriyeti olarak geçmektedir. Ülke hazar denizi ile çevrili olmakla birlikte kara sınır komşuları Afganistan, Pakistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye’dir.
• Ülke birleşmiş milletler, dünya İslam örgütü ve OPEC üyesidir. Siyasal yönetim 1979 da çıkarılan anayasa ya göre yönetilmekte, petrol ve doğal gaz rezervleri ile dünyada önemli bir konuma sahiptir. Bağımsızlık ve İslam cumhuriyeti sloganı ile dünya görüşünü benimsemişlerdir.


• Yüzölçümü olarak ülkemizden daha büyük bir alana sahiptir. Dünya genelinde yüzölçümü bakımından on sekizinci büyük ülke konumundadır. Dağlık bölgelerle kaplı olan bir yapıya sahip ve bu kesimlerde kışın sert ve soğuk geçmekte, insan nüfusunun önemli bir kısmı soğuklardan kurtulmak için batı kesiminde nüfus yoğunluğu fazladır. Nem oranı yüksektir yazları sıcak ve rüzgarlı geçmekte, bozkır ve ormanlık alanlar bulunmakla birlikte ağaç çeşitleri genellikle meşe, kavak ve söğüt ağaçları görülür.
• Ülke ekonomisinin en önemli gelir kaynakları tarım, doğal gaz ve petroldür. Ticaret ağırlıklı olarak komşu ülkeler ile gerçekleşmektedir, ülke makine sanayisi olarak da oldukça gelişmiştir. Son yıllarda yapılan anlaşmalar ve ar-ge çalışmaları sonucu ağırlıklı olarak silah üzerine ihracat gerçekleşmekte, ülke turizm sektöründen de oldukça önemli gelirler sağlamakta turistler ağırlıklı olarak din turizmi için ülkeyi ziyaret etmekte ve ülkeye sıcak para bırakmaktadır. Turizm bakanlığı dikkat ettiğimizde öncelikli olarak gelecek kuşaklarında bu sektörden kazanç elde etmelerini sağlamak için gelirin büyük kısmını yatırımlara harcamakta sonuçta reklam marka inşa eder marka da iş ( para ) inşa eder.
• Ülke mutfağını araştırdığımızda yemeklerde bir Arap ve Kürt kültürüne rastlamak mümkün şehir içerisinde her yerde döner restoranlara rastlanmakta hatta lüks otellerde bile tüketim oldukça fazla olduğu için döner servisi yapılmaktadır. Ülkeye seyahat ederken aç kalacak mıyım korkusuna kapılmayın Arap yemekleri de bizim yemek kültürümüze yakın olduğu için yemek sorun olmayacaktır.
• Ülke nüfusu bizim nüfus oranımıza çok yakındır. Yaklaşık 78 milyon insan İran’da yaşamaktadır.

İran hakkında yorumlar:

İran için 7 günlük Hava Durumu

°C

°C

°C

°C

°C

°C

°C

Bugün

Yarın

Sonraki Günler


°C

°C

°C

Bugün

Yarın


°C

°C

°C

°C

Sonraki Günler

Diğer ülkelere ait vize bilgileri:

Maldivler   Arnavutluk   Bahamalar   Brezilya   Dubai   Japonya   Makedonya   Moldova   Rusya   Seyşeller   Ukrayna   Yunan Adaları   Gürcistan   Çin   Hırvatistan   Romanya   Bulgaristan   Arjantin   Azerbaycan   Yunanistan   Suudi Arabistan   Yeni Zelanda   Şili   Singapur   İskoçya   Belçika   Bolivya   Bosna Hersek   Danimarka   Filipinler   Haiti   İbiza Adası   İtalya   Kanarya Adaları   Katar   Kuzey Kore   Küba   Laos   Mali   Meksika   Portekiz   Kolombiya   Peru   Suriye   Ekvator   Panama   Uruguay   İran   Kazakistan   Dominik Cumhuriyeti   Güney Kore   Malta  
olimpos