SON DAKİKA
Kanada Vize İstiyor Mu? Beyaz Rusya Vize İstiyor Mu? Botsvana Vize İstiyor Mu? Bouvet Adası Vize İstiyor Mu? Bhutan Vize İstiyor Mu? Brezilya Vize İstiyor Mu? Brunei Vize İstiyor Mu?
Anasayfa / İran Ocak 5, 2018 405 okunma

İran vize istiyor mu?

İran vize istiyor mu sorusunun cevabı

Hayir İstemiyor. 

İran için; Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

 

+98

Telefon Kodu

Farsça

Resmi Dili

İran riyali (İRR)

Para Birimi

(UTC+3:30)

Saat Dilimi

2 saat 27 dakika

Uçakla Kaç Saat?

 

İran Evrak listesini Word formatında indirmek için tıklayınız.

İran Başvuru formunu indirmek için tıklayınız.

                      

 

İran hakkında bilgiler

• Resmi kaynaklarda İran İslam cumhuriyeti olarak geçmektedir. Ülke hazar denizi ile çevrili olmakla birlikte kara sınır komşuları Afganistan, Pakistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye’dir.
• Ülke birleşmiş milletler, dünya İslam örgütü ve OPEC üyesidir. Siyasal yönetim 1979 da çıkarılan anayasa ya göre yönetilmekte, petrol ve doğal gaz rezervleri ile dünyada önemli bir konuma sahiptir. Bağımsızlık ve İslam cumhuriyeti sloganı ile dünya görüşünü benimsemişlerdir.

• Yüzölçümü olarak ülkemizden daha büyük bir alana sahiptir. Dünya genelinde yüzölçümü bakımından on sekizinci büyük ülke konumundadır. Dağlık bölgelerle kaplı olan bir yapıya sahip ve bu kesimlerde kışın sert ve soğuk geçmekte, insan nüfusunun önemli bir kısmı soğuklardan kurtulmak için batı kesiminde nüfus yoğunluğu fazladır. Nem oranı yüksektir yazları sıcak ve rüzgarlı geçmekte, bozkır ve ormanlık alanlar bulunmakla birlikte ağaç çeşitleri genellikle meşe, kavak ve söğüt ağaçları görülür.
• Ülke ekonomisinin en önemli gelir kaynakları tarım, doğal gaz ve petroldür. Ticaret ağırlıklı olarak komşu ülkeler ile gerçekleşmektedir, ülke makine sanayisi olarak da oldukça gelişmiştir. Son yıllarda yapılan anlaşmalar ve ar-ge çalışmaları sonucu ağırlıklı olarak silah üzerine ihracat gerçekleşmekte, ülke turizm sektöründen de oldukça önemli gelirler sağlamakta turistler ağırlıklı olarak din turizmi için ülkeyi ziyaret etmekte ve ülkeye sıcak para bırakmaktadır. Turizm bakanlığı dikkat ettiğimizde öncelikli olarak gelecek kuşaklarında bu sektörden kazanç elde etmelerini sağlamak için gelirin büyük kısmını yatırımlara harcamakta sonuçta reklam marka inşa eder marka da iş ( para ) inşa eder.
• Ülke mutfağını araştırdığımızda yemeklerde bir Arap ve Kürt kültürüne rastlamak mümkün şehir içerisinde her yerde döner restoranlara rastlanmakta hatta lüks otellerde bile tüketim oldukça fazla olduğu için döner servisi yapılmaktadır. Ülkeye seyahat ederken aç kalacak mıyım korkusuna kapılmayın Arap yemekleri de bizim yemek kültürümüze yakın olduğu için yemek sorun olmayacaktır.
• Ülke nüfusu bizim nüfus oranımıza çok yakındır. Yaklaşık 78 milyon insan İran’da yaşamaktadır.
Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap