İskoçya vize istiyor mu sorusunun cevabı

İskoçya için; Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.+44

Telefon Kodu

İngilizce, Galce ve İskoçça

Resmi Dili

Sterlin (GBP)

Para Birimi

GMT 0

Saat Dilimi

6:00

Uçakla Kaç Saat?

İskoçya hakkında bilgiler

İngiltere ile komşu ülke İskoçya, Britanya Adası’nın önemli bir bölümünü kapsamaktadır. Başkenti Edinburgh olan ülke Birleşik Krallığı oluşturan 4 ülkeden biridir. İskoçça, İngilizce ve Galce olmak üzere üç farklı dilin konuşulduğu ülkede, halkın %70’lik bir bölümü İngilizce konuşmaktadır. Yıl boyunca soğuk bir iklimin hakim olduğu İskoçya’da, en sıcak yaz günlerinde sıcaklık 15-19 derece civarındadır. Temmuz ve Ağustos aylarında en sıcak günler yaşanmaktadır.Ülke, özellikle erkeklerin giydiği etekleri ve viskisi ile tanınır. Ayrıca ülkenin ulusal bir çalgısı olan gayda da, tüm dünyada bilinen bir çalgıdır. Ayrıca telefonu icat eden Graham Bell, penisilini keşfeden Fleming de burada doğmuştur.


Ülkede görülecek birçok farklı yer vardır. İskoçya’da yaşam oldukça ekonomiktir. Tatil için gelecekseniz, İskoçya’da gezilecek yerler arasında, ülkenin en popüler şehirleri; Edinburgh, Perth, Glasgow ve Stirling yer alır. Ülkeye geldiğinizde, havaalanında indikten sonra, çıkışta yer alan otobüslerle şehir merkezine geliyorsunuz. Yarım saatlik otobüs yolculuğundan sonra şehir merkezindeki otellerden birine yerleşebilirsiniz. Tam da merkezde yer alan bir otel arıyorsanız, Motel-one oteli tercih edebilirsiniz. Şık, temiz ve modern bir konaklama için, Edinburgh’da yer alan bu otel iyi bir seçim olacak. Gelelim İskoçya’da görülmesi gereken yerlere…
• 17-21 Temmuz 2015 tarihleri arasında İskoçya’da şeker bayramı kutlanacak. Bu tarihler arasında keyifli bir gezi yapmaya ne dersiniz? Bu tarihler arasında Türkiye’den İskoçya’ya düzenlenen turlara katılabilirsiniz.
• İskoçya’da görmeniz gereken yerlerden biri, ortaçağ geleneklerini yansıtan gotik mimarisi ile görkemli görünen Glasgow Katedralidir. Burası, Aziz Mundo’ya adanmıştır.
• İskoçya’nın ünlü caddesi Royal Mile, tüm dünyada bilinen bir caddedir. Buraya geldiğinizde, bu caddede dolaşmadan geri dönmeyin.
• Ayrıca 12. Yüzyıldan bu yana ayakta kalmayı başarmış bir kale olan Edinburgh Kalesi’nde de tarihin izlerini bulacaksınız.
• Edinburgh’a geldiğinizde, İskoçya’ya özgü tatlar tatmak istiyorsanız; Pitlochry da şehirde görmeniz gereken yerlerden.
• Stirling Kalesi de yine şehirde en etkili mimarisi ile dikkat çeken ve görülmesi gereken yerlerden.
• Ülkede gezi programı planlarken, bar programlarını gözden kaçırmayın. Burada birçok farklı popüler grup mevcut.
• Ayrıca bavulunuzu hazırlarken bol bol yağmurluk koymayı unutmayın.

İskoçya hakkında yorumlar:

İskoçya için 7 günlük Hava Durumu

°C

°C

°C

°C

°C

°C

°C

Bugün

Yarın

Sonraki Günler


°C

°C

°C

Bugün

Yarın


°C

°C

°C

°C

Sonraki Günler

Diğer ülkelere ait vize bilgileri:

Maldivler   Arnavutluk   Bahamalar   Brezilya   Dubai   Japonya   Makedonya   Moldova   Rusya   Seyşeller   Ukrayna   Yunan Adaları   Gürcistan   Çin   Hırvatistan   Romanya   Bulgaristan   Arjantin   Azerbaycan   Yunanistan   Suudi Arabistan   Yeni Zelanda   Şili   Singapur   İskoçya   Belçika   Bolivya   Bosna Hersek   Danimarka   Filipinler   Haiti   İbiza Adası   İtalya   Kanarya Adaları   Katar   Kuzey Kore   Küba   Laos   Mali   Meksika   Portekiz   Kolombiya   Peru   Suriye   Ekvator   Panama   Uruguay   İran   Kazakistan   Dominik Cumhuriyeti   Güney Kore   Malta  
olimpos