Katar vize istiyor mu sorusunun cevabı

Katar için; Bordo pasaportlulardan Evet.Siyah, Gri ve Yeşil pasaportlardan Hayır.974

Telefon Kodu

Arapça

Resmi Dili

Katar Riyali

Para Birimi

UTC+3

Saat Dilimi

3 saat 23 dakika

Uçakla Kaç Saat?

Katar hakkında bilgiler

Arap Yarımadası’nda yer alan Katar, Basra Körfezi ile çevrilidir. 1971 yılında bağımsızlığını ilan ettikten sonra giderek zenginleşen ülke, petrol ve doğalgaz kaynakları sayesinde dünyanın en zengin ülkesi olmuştur. Kişi başına düşen geliri oldukça yüksek rakamlara ulaşır. Vize istemeyen Ülkeler arasında bulunan Katar’da, nüfusun neredeyse tamamı Müslüman’dır. Ülkede yerli nüfusun yanı sıra, petrol sektörüne bağlı olan işlerde çalışmak için gelen nüfusun sayısı da bir hayli fazladır. Ülkede resmi dil Arapça olmasına rağmen,birçok farklı kültür ile bağlantılar nedeniyle İngilizce de neredeyse ikinci resmi dil haline gelmiştir. Ülkenin başkenti Doha, turistlerin en çok gezdiği noktaların başında gelir.
Ülkede erkek nüfus, kadın nüfusuna oranla çok daha fazla. Bunun yanında ülkede birçok farklı kültürel etkinlik de düzenlenmektedir. Arap Yarımadası’na gelen birçok dünya yıldızının uğradığı bir ülke olan Katar’da sanılanın aksine hareketli bir gece hayatı var. Bununla beraber gündüzleri vakit geçirmek için ise zengin mağazaların yer aldığı Alışveriş merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Ülkede ayrıca, Ocak ayında bile denize girme olanağınız var. Büyük bir zenginliğin hakim olduğu ülke, ayrıca 2022 yılında Fifa Dünya Kupası’na da ev sahipliği yapacak. Keyifli bir Katar turu yapmak istiyorsanız; ülkede görmeniz gereken yerlerden bazıları ise şöyle;


• İslami Eserler Müzesi: Ülkenin başkenti Doha’da yer alıyor. Girişi ücretsiz olan müzede, adından da anlayacağınız üzere İslami eserler yer alıyor.
• Doha’nın kıyı şeridi olan Al Corniche de şehirde görmeniz gereken yerlerden. Kalabalık bir topluluk ile karşılaşacağınız sahilde, keyifli bir yürüyüş ve şehir manzarası sizi bekliyor.
• Souk Wakif: Arap kültüründe önemli bir yere sahip olan Souk, ülkenin önemli bir alışveriş merkezi. Görünümü ile harika bir güzelliğe sahip olan Souk, birçok farklı, şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden.
• Ülkenin en güzel parkalarından biri olan Rumeilah Parkı, şehir merkezinde yer alan yemyeşil bir alan. Oyun alanları ve tiyatro alanları ile bu parka bayılacaksınız.
• Doha’nın şehir merkezinde kocaman gökdelenler ve yüksek rezidanslar göreceksiniz. Tüm dünyadan gelen zengin misafirlerin burada ağırlandığını da belirtelim.
• Katar mutfağı ise Arap kültürünü yansıtıyor. Arap mutfağından ve dünya mutfaklarından en lezzetli yemekleri, Katar restoranlarında tadabilirsiniz.

Katar hakkında yorumlar:

Katar için 7 günlük Hava Durumu

°C

°C

°C

°C

°C

°C

°C

Bugün

Yarın

Sonraki Günler


°C

°C

°C

Bugün

Yarın


°C

°C

°C

°C

Sonraki Günler

Diğer ülkelere ait vize bilgileri:

Maldivler   Arnavutluk   Bahamalar   Brezilya   Dubai   Japonya   Makedonya   Moldova   Rusya   Seyşeller   Ukrayna   Yunan Adaları   Gürcistan   Çin   Hırvatistan   Romanya   Bulgaristan   Arjantin   Azerbaycan   Yunanistan   Suudi Arabistan   Yeni Zelanda   Şili   Singapur   İskoçya   Belçika   Bolivya   Bosna Hersek   Danimarka   Filipinler   Haiti   İbiza Adası   İtalya   Kanarya Adaları   Katar   Kuzey Kore   Küba   Laos   Mali   Meksika   Portekiz   Kolombiya   Peru   Suriye   Ekvator   Panama   Uruguay   İran   Kazakistan   Dominik Cumhuriyeti   Güney Kore   Malta  
olimpos