Kazakistan vize istiyor mu sorusunun cevabı

Kazakistan için; Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.+7

Telefon Kodu

Kazakça, Rusça

Resmi Dili

Tenge

Para Birimi

Batı/Doğu (UTC+5/+6)

Saat Dilimi

4 saat

Uçakla Kaç Saat?

Kazakistan hakkında bilgiler

Doğu Avrupa ve orta Asya’da ki bağımsız bir devlettir. Ülke yedi bağımsız Türk devletinden olup TÜRKSOY un üyesidir. Türk devletleri arasında sahip olduğu yüzölçümü ile en büyük Türk devleti olmakla birlikte dünyanın dokuzuncu büyük Türk devletidir. Kazakistan, saka, hun, Göktürk, altın ordu gibi Türk boylarından gelmektedir. Atalarımızın at koşturduğu ve ölümlerinden sonra ki kuşaklara birçok eserlerin bırakıldığı değerli topraklardır.


• Ülkenin kara sınır komşuları Rusya, Kırgızistan, Çin Halk cumhuriyeti, Özbekistan ve Türkmenistan’dır.
• Türk devletleri üyesi olan Kazakistan her yıl gerçekleştirilen Türk devletleri toplantısına katılmakta Müslümanlığın devamlılığı, yayılması Türk milletinin sorunları ve ekonomik ilişkileri üzerine yapılan toplantılara katılmaktadır.
• Nüfus sayısı yaklaşık olarak 20 milyona yaklaşmıştır.2011 sayımı (18 milyon) ülkede nüfusa göre etnik dağılımı yüzde 60 ile kazaklar onları yüzde 25 ile Ruslar takip etmektedir. Ülkenin birinci resmi dili Kazakçadır. Rus vatandaşların yoğun olması ve ticari ilişkilerden dolayı ülkede ki ikinci resmi dil Rusça olmuştur. Ülke farklı etnik kökenden insanları da ülkede barındırmakta örneğin Ukraynalı insanlara iş yerlerinde veya sokakta yürürken rastlamak mümkün çoğu iş amaçlı olarak ülkeye gelmiş ve zamanla kendilerine tanınan yasal çerçevede yaşama imkanı bulmuşlardır.
• Ülkenin en önemli rezerv kaynakları bakır, altın, uranyum, demir ve petroldür. Kömür, demir ve altın bakımından dünya genelinde sahip olduğu kaynak bakımından ilk on ülke arasındadır. Ülke bu kaynakların yanı sıra tarımdan da önemli kazançlar elde etmektedir. Turizm aynı şekilde ekonomiye doğrudan katkı sağlamakta ve her yıl ülkeye uğrayan turist sayısı artmaktadır. Madenler turist ziyaret amaçlı olarak da kullanılmakta
• Kazakistan okyanuslardan uzakta olmasından dolayı ve denizin iç kesimlerde olması kara iklimin görülmesine neden olmaktadır. Dağlık kesimler soğuk ve çok sert geçmekte. Kışın bazı bölgelerde yer yer hava sıcaklığının -19 ile – 26 C kadar düştüğü görülür. Yazları hava sıcaklığı en çok 29 C kadar ulaşmaktadır.
• Trafik akışı ülkemizde ki gibi sağ taraftan akmaktadır.

Kazakistan hakkında yorumlar:

Kazakistan için 7 günlük Hava Durumu

°C

°C

°C

°C

°C

°C

°C

Bugün

Yarın

Sonraki Günler


°C

°C

°C

Bugün

Yarın


°C

°C

°C

°C

Sonraki Günler

Diğer ülkelere ait vize bilgileri:

Maldivler   Arnavutluk   Bahamalar   Brezilya   Dubai   Japonya   Makedonya   Moldova   Rusya   Seyşeller   Ukrayna   Yunan Adaları   Gürcistan   Çin   Hırvatistan   Romanya   Bulgaristan   Arjantin   Azerbaycan   Yunanistan   Suudi Arabistan   Yeni Zelanda   Şili   Singapur   İskoçya   Belçika   Bolivya   Bosna Hersek   Danimarka   Filipinler   Haiti   İbiza Adası   İtalya   Kanarya Adaları   Katar   Kuzey Kore   Küba   Laos   Mali   Meksika   Portekiz   Kolombiya   Peru   Suriye   Ekvator   Panama   Uruguay   İran   Kazakistan   Dominik Cumhuriyeti   Güney Kore   Malta  
olimpos