Kazakistan vize istiyor mu?

Kazakistan vize istiyor mu sorusunun cevabı

Hayir İstemiyor.

Kazakistan için; Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.

+7

Telefon Kodu

Kazakça, Rusça

Resmi Dili

Tenge

Para Birimi

Batı/Doğu (UTC+5/+6)

Saat Dilimi

4 saat

Uçakla Kaç Saat?

 

Kazakistan Evrak listesini Word formatında indirmek için tıklayınız.

 

Kazakistan Başvuru formunu indirmek için tıklayınız.

Kazakistan hakkında bilgiler

Doğu Avrupa ve orta Asya’da ki bağımsız bir devlettir. Ülke yedi bağımsız Türk devletinden olup TÜRKSOY un üyesidir. Türk devletleri arasında sahip olduğu yüzölçümü ile en büyük Türk devleti olmakla birlikte dünyanın dokuzuncu büyük Türk devletidir. Kazakistan, saka, hun, Göktürk, altın ordu gibi Türk boylarından gelmektedir. Atalarımızın at koşturduğu ve ölümlerinden sonra ki kuşaklara birçok eserlerin bırakıldığı değerli topraklardır.

• Ülkenin kara sınır komşuları Rusya, Kırgızistan, Çin Halk cumhuriyeti, Özbekistan ve Türkmenistan’dır.
• Türk devletleri üyesi olan Kazakistan her yıl gerçekleştirilen Türk devletleri toplantısına katılmakta Müslümanlığın devamlılığı, yayılması Türk milletinin sorunları ve ekonomik ilişkileri üzerine yapılan toplantılara katılmaktadır.
• Nüfus sayısı yaklaşık olarak 20 milyona yaklaşmıştır.2011 sayımı (18 milyon) ülkede nüfusa göre etnik dağılımı yüzde 60 ile kazaklar onları yüzde 25 ile Ruslar takip etmektedir. Ülkenin birinci resmi dili Kazakçadır. Rus vatandaşların yoğun olması ve ticari ilişkilerden dolayı ülkede ki ikinci resmi dil Rusça olmuştur. Ülke farklı etnik kökenden insanları da ülkede barındırmakta örneğin Ukraynalı insanlara iş yerlerinde veya sokakta yürürken rastlamak mümkün çoğu iş amaçlı olarak ülkeye gelmiş ve zamanla kendilerine tanınan yasal çerçevede yaşama imkanı bulmuşlardır.
• Ülkenin en önemli rezerv kaynakları bakır, altın, uranyum, demir ve petroldür. Kömür, demir ve altın bakımından dünya genelinde sahip olduğu kaynak bakımından ilk on ülke arasındadır. Ülke bu kaynakların yanı sıra tarımdan da önemli kazançlar elde etmektedir. Turizm aynı şekilde ekonomiye doğrudan katkı sağlamakta ve her yıl ülkeye uğrayan turist sayısı artmaktadır. Madenler turist ziyaret amaçlı olarak da kullanılmakta
• Kazakistan okyanuslardan uzakta olmasından dolayı ve denizin iç kesimlerde olması kara iklimin görülmesine neden olmaktadır. Dağlık kesimler soğuk ve çok sert geçmekte. Kışın bazı bölgelerde yer yer hava sıcaklığının -19 ile – 26 C kadar düştüğü görülür. Yazları hava sıcaklığı en çok 29 C kadar ulaşmaktadır.
• Trafik akışı ülkemizde ki gibi sağ taraftan akmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir