Makedonya vize istiyor mu sorusunun cevabı

Makedonya için; Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.+389

Telefon Kodu

Makedonca

Resmi Dili

Denar

Para Birimi

GMT +2

Saat Dilimi

01:30

Uçakla Kaç Saat?

Makedonya hakkında bilgiler

Kuzeyin'de Sırbıstan - Kosova, batısında Arnavutluk, güneyinde Yunanistan, doğusunda Bulgaristan gibi komşuları bulunan Balkan ülkesidir. Nüfusu 2 milyon'un üzerindedir. Resmi dili Makedonca'dır.

Makedonya daha çok doğa görüntüsü ve dağların oluşturduğu bir ülkedir. Karasal iklim görülmektedir. Yıllık ortalama sıcaklığı 12 derecedir. En yüksek sıcaklığı temmuz ayında yaşanmakta olup ortalama 24 derece hava sıcaklığına sahiptir. En soğuk ay ise Ocak ayıdır. Ortalama 0 derecedir.

Türkiye'den Makedonya'ya otobüs ile yaklaşık olarak 18 saat sürmektedir. İstanbul - Bulgaristan yolu üzerinden gitmektedir. Uçak ile direk uçuş şeklinde de gidilebilmektedir. Türkiye'den gidenler için vize istenmemektedir.

Makedonya, kendisine yakın olan Arnavutluktaki gibi yemek kültürü çok gelişmiştir. Türk yemek kültürünün de etkisi bulunan Makedonya'da birçok gezilip görülmesi gereken bölgeler de bulunmaktadır.

Üsküp şehrinin en önemli meydanı olarak nitelendirilen Makedonya Meydanı, uzaktan bakıldığında alttan ışıklandırmasıyla büyüleyici bir görüntüye sahip Taş Köprüsü, Üsküp'e bir saat mesafe de olan Kumanovo bölgesinde ki dağlık manzara olan Kokino Alanı bunlardan bazılarıdır.


Bunların dışında en çok turistik noktalardan biri olan Rahibe Teresa Evi, suyun berraklığı ve üzerindeki küçük kayıkların muhteşem görüntüsü ile Ohrid Gölü ve yemyeşil dağlık alanları ile arkasındaki bulutların oluşturduğu şahane manzara olan Sveti Naum Manastırı da turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerdir. Şahane bir yemek kültürü ve tarihi eser meraklılıları için gidebilecek en iyi ülkelerden biridir.

Makedonya hakkında yorumlar:

Makedonya için 7 günlük Hava Durumu

°C

°C

°C

°C

°C

°C

°C

Bugün

Yarın

Sonraki Günler


°C

°C

°C

Bugün

Yarın


°C

°C

°C

°C

Sonraki Günler

Diğer ülkelere ait vize bilgileri:

Maldivler   Arnavutluk   Bahamalar   Brezilya   Dubai   Japonya   Makedonya   Moldova   Rusya   Seyşeller   Ukrayna   Yunan Adaları   Gürcistan   Çin   Hırvatistan   Romanya   Bulgaristan   Arjantin   Azerbaycan   Yunanistan   Suudi Arabistan   Yeni Zelanda   Şili   Singapur   İskoçya   Belçika   Bolivya   Bosna Hersek   Danimarka   Filipinler   Haiti   İbiza Adası   İtalya   Kanarya Adaları   Katar   Kuzey Kore   Küba   Laos   Mali   Meksika   Portekiz   Kolombiya   Peru   Suriye   Ekvator   Panama   Uruguay   İran   Kazakistan   Dominik Cumhuriyeti   Güney Kore   Malta  
olimpos