Makedonya vize istiyor mu?

Makedonya vize istiyor mu sorusunun cevabı

Hayir İstemiyor.

Makedonya için; Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

+389

Telefon Kodu

Makedonca

Resmi Dili

Denar

Para Birimi

GMT +2

Saat Dilimi

01:30

Uçakla Kaç Saat?

 

Makedonya Evrak listesini Word formatında indirmek için tıklayınız.

 

Makedonya Başvuru formunu indirmek için tıklayınız.

Makedonya hakkında bilgiler

Kuzeyin’de Sırbıstan – Kosova, batısında Arnavutluk, güneyinde Yunanistan, doğusunda Bulgaristan gibi komşuları bulunan Balkan ülkesidir. Nüfusu 2 milyon’un üzerindedir. Resmi dili Makedonca’dır.

Makedonya daha çok doğa görüntüsü ve dağların oluşturduğu bir ülkedir. Karasal iklim görülmektedir. Yıllık ortalama sıcaklığı 12 derecedir. En yüksek sıcaklığı temmuz ayında yaşanmakta olup ortalama 24 derece hava sıcaklığına sahiptir. En soğuk ay ise Ocak ayıdır. Ortalama 0 derecedir.

Türkiye’den Makedonya’ya otobüs ile yaklaşık olarak 18 saat sürmektedir. İstanbul – Bulgaristan yolu üzerinden gitmektedir. Uçak ile direk uçuş şeklinde de gidilebilmektedir. Türkiye’den gidenler için vize istenmemektedir.

Makedonya, kendisine yakın olan Arnavutluktaki gibi yemek kültürü çok gelişmiştir. Türk yemek kültürünün de etkisi bulunan Makedonya’da birçok gezilip görülmesi gereken bölgeler de bulunmaktadır.

Üsküp şehrinin en önemli meydanı olarak nitelendirilen Makedonya Meydanı, uzaktan bakıldığında alttan ışıklandırmasıyla büyüleyici bir görüntüye sahip Taş Köprüsü, Üsküp’e bir saat mesafe de olan Kumanovo bölgesinde ki dağlık manzara olan Kokino Alanı bunlardan bazılarıdır.

Bunların dışında en çok turistik noktalardan biri olan Rahibe Teresa Evi, suyun berraklığı ve üzerindeki küçük kayıkların muhteşem görüntüsü ile Ohrid Gölü ve yemyeşil dağlık alanları ile arkasındaki bulutların oluşturduğu şahane manzara olan Sveti Naum Manastırı da turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerdir. Şahane bir yemek kültürü ve tarihi eser meraklılıları için gidebilecek en iyi ülkelerden biridir.

Bir yorum bırakın