Mali vize istiyor mu?

Mali vize istiyor mu sorusunun cevabı

Evet İstiyor 

Mali için; Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları ise vizeye tabidir.

 

223

Telefon Kodu

Fransızca

Resmi Dili

Batı Afrika CFA Frangı

Para Birimi

GMT( UTC+0)

Saat Dilimi

3 gün 20 saat

Uçakla Kaç Saat?

 

Mali Evrak listesini Word formatında indirmek için tıklayınız.

 

Mali Başvuru formunu indirmek için tıklayınız.

Mali hakkında bilgiler

Batı Afrika’da yer alan Mali; Cezayir, Gine, Senegal, Nijer, Fildişi Sahili, Moritanya ile kapı komşusudur. Başkenti Bamako olan ülkenin sınırları, kuzeyde Sahra Çölüne kadar ulaşmaktadır. Çok eski tarihlerden bu yana yerleşim yeri olan Malide hayvancılık ve tarım oldukça gelişmiştir. 15 milyonluk nüfusun yaşadığı ülkenin başkenti Bamako’da nüfus 1 milyon civarındadır.
Ülkenin en kalabalık şehri ise 3 milyona yakın nüfusu ile Sikasso’dur. Batı Afrika’da İslamın en yaygın olduğu ülkenin neredeyse tamamı Müslüman’dır. Nüfusun %5’lik bir kısmını da Hristiyanlar oluşturmaktadır. Kendine has mimari görüntüsü ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Mali, kozmopolit bir yapıya sahip. Dünyanın en büyük 23. Ülkesi ve Asya’nın da en büyük 8.ülkesi olan Mali, denize kıyısı olmayan bir ülkedir.
Mali’ye gitmek için Air France Paris aktarmalı uçağını kullanabilirsiniz. Ayrıca Türk Hava Yolları ile yapacağınız aktarmalı uçuş ile Kazablanka’ya ulaştıktan sonra, Mali’nin başkenti Bamako’ya ulaşım mümkün. Başkentten diğer kentlere ulaşım için ise en iyi seçenek Jeep’ler olacaktır. Ülkede yetersiz ve bozuk karayolları olduğundan dolayı, özellikle turistler, karayolu ulaşımında jeep kiralamayı tercih ediyor. Yanında deneyimli bir rehber ve şoför tercih etmeyi de unutmayın.

Mali’de Gezilecek Yerler
• Ülkenin başkenti Bamako’da gezecek birçok yer mevcut. Ülkenin ulusal müzesi, mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Bulunduğu bölgenin kültürünü en iyi yansıtan müze, küçük olmasına rağmen birçok heykel ve maska ev sahipliği yapıyor.
• Mali’nin Pembe Pazar olarak bilinen Medinakoura Çarşısı da oldukça meşhur. Afrikalı sanatçıların çeşitli çalışmalar yaptığı bu çarşıda, keyifli bir alışveriş sizleri bekliyor.
• Mali’nin Djenne kentinde dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız güzellikte bir mimariye rastlayacaksınız. Mali’de tamamen kerpiçten yapılmış evler ve daracık sokaklar sizleri bekliyor.
• Ülkede görülmesi gereken yerlerden biri de Bandiagara Falezi oluyor. Unesco Kültür Mirası listesinde yer alan falezin altında yer alan Dogon köyleri de gezebileceğiniz noktalardan. Burada birçok maske ve maske törenleri ile karşılaşacaksınız.
• Ayrıca müze haline getirilmiş birçok kaşifin yaşadığı evler de yine Mali’de bulunuyor.
• Mali’nin mutfağında ise birçok kültürden tatlar mevcut. Kuskus, acı soslu tavuk ve domatesli et en çok rastlayacağınız yemeklerden. Ayrıca balıkçı kasabalarında tutulan balık yemekleri de oldukça meşhur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir