Malta Vize İstiyor mu ?

Malta vize istiyor mu sorusunun cevabı

Evet İstiyor 

Malta için; Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

 

+356

Telefon Kodu

İngilizce

Resmi Dili

Euro

Para Birimi

GMT+2

Saat Dilimi

2 saat

Uçakla Kaç Saat?

 

 Malta Evrak listesini Word formatında indirmek için tıklayınız.

 

 Malta Başvuru formunu indirmek için tıklayınız.

Malta hakkında bilgiler

Malta adını sık duyduğumuz yerini tam bilmediğimiz bir ada ülkesi. Son yıllarda özellikle ingilizce dil okullarıyla popülaritesi daha da artmış küçük bir ülke. Her yıl binlerce öğrenci ingilizce öğrenmek için geliyor bu ülkeye.

 

Malta tipik bir akdeniz ülkesi.  Malta’ya turizm ülkesi de diyebiliriz çünkü nüfusunun yaklaşık 3 katı turist geliyor bu ülkeye.

 

Bu ülke insanı katolikliğe çok önem veriyor , katolik olmalarıyla gurur duyuyor. Ülkenin %98’i hristiyan katolik.

 

Masmavi denizi,sarı renkli eski otobüsleri,daracık sokakları,beyaza çalan sarı renkli taşlarla yapılan binaları,cumbalı evleri , devasal kliseleri farklı kılıyor maltayı diğer ülkelerden.

 

Yazları sıcak ve nemli bir havaya sahip malta.Kış sert geçmiyor ve ülke az yağış alıyor.

 

Malta gozo ve comino adaları arasında düzenli feribot seferleri var. Yıllarca ingiliz sömürgesi olduğu için,İngilizce ülkenin resmi dili konumunda.

 

Malta 2004 yılında avrupa birliğine üye oldu.2008 yılında ise hem schengen vizesine dahil oldu hemde euro’yu kullanmaya başladı. Daha önceden bu ülkeye türk vatandaşları vizesiz olarak girebiliyordu ancak 2008’de schengen vizesine dahil olduktan sonra artık vize almak gerekli oldu.

Malta’da hiç akarsu ve göl yok,sınırlı miktarda tatlı suları var dolayısıyla içtikleri suyu deniz suyundan elde ediyorlar.

 

Malta’da neredeyse adım başı klise bulunmakta , ziyaretçilerin ilgisini çeken noktada bu , her gün için klise yapmışlar 365 tane klise bulunmakta bu küçücük ada ülkesinde.

 

Malta’nın denizinin mükemmel olduğunu söylemek mümkün.

 

Barraka bahçelerinde her gün saat 12’de turistler için gösteri amaçlı top atışları yapılmakta.

 

Malta’da st. John katedrali turistleri en çok ziyaret ettikleri yerlerin başında gelmekte. Malta’nın başkenti valetta’da cumhuriyet caddesi ülkenin en meşhur caddesi.Cadde gündüzleri turistler ile dop dolu.

 

Katolik Malta’da boşanma bulunmamakta,evlilikler ömür boyu .Klise kurallarına göre çiftler isteseler bile resmi olarak boşanamıyorlar.

 

Malta dili maltaca arapçaya çok yakın bir dil. Maltaca da bir çok arap kökenli kelime bulunmakta.

 

Malta’nın eski başkenti meduna’da , mescid sokağı bulunmakta. Eskiden 2 asır araplar yönettiği için bu ülkeyi mescid meydanında abdest alınan bir sarnıç bulunmakta. Araplar döneminde inşa edilen mescid ve camilerin her biri kaldırılmış. Adları var izi yok.

 

Ülkede çok sayıda cam işleme atolyeleri bulunmakta.

 

Malta’nın Anchor Koyu, bugün hala ilginç bir nedenden ötürü ilgi çekiyor. Bundan tam 35 yıl önce çizgi film kahramanı Temel Reis’in filminin çekimlerinin yapıldığı koyda oluşturulan köy, Temel Reis’in köyü adıyla varlığını sürdürüyor.

 

Bu ülkede çok sayıda dalgıçlık kursu veren yerler var. Bu yüzden dalmayı sevenlerin tam aradığı bir yer burası.

 

Malta kayalık bir yapıya sahip olduğundan kıyılarında kum çok az.253 km uzunluğunda ki kıyılarında altın kumsalülkenin kumlu olan nadir sahillerinden biri.Kumu bulan insanlar sayıları oldukça az olan bu plajlara akın ediyorlar.

 

Malta topraklarında bir de şehitliğimiz bulunmakta.

 

Bir yorum bırakın