Panama vize istiyor mu?

Panama vize istiyor mu sorusunun cevabı

Hayir İstemiyor.

Panama için; Panama: Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 6 aylık bir süre için vizeden muaf bulunmaktadırlar.

+507

Telefon Kodu

İspanyolca

Resmi Dili

ABD doları (USD) panama balboası

Para Birimi

(UTC-5)

Saat Dilimi

23 saat

Uçakla Kaç Saat?

 

Panama  Evrak listesini Word formatında indirmek için tıklayınız.

 

Panama Başvuru formunu indirmek için tıklayınız.

Panama hakkında bilgiler

Panama orta Amerika da Kolombiya ile Kosta Rika arasında yer almaktadır Panama’nın başkenti kendi adı ile anılan Panama ilidir. Vize istemeyen Ülkeler arasında olan ülke büyük okyanus sınırında olduğundan birçok limanı bulunmaktadır. Deniz yolları gelişerek birçok ülke ile ticaret sürdürülmektedir.

• Ülke halkının yarısına yakın bir kısmını beyaz latin ve siyah latin Amerikalılar oluşturmaktadır. Halkın çoğunluğu İspanyolca konuşmakta ve ikinci dil olarak İngilizce onu takip etmektedir.
• Yağış oranı bölgelere göre farklılık göstermekte ama yıl bazında ele alındığında yağış sıklığı düşüktür. Yağışlar kışın şubat & mayıs ayları arasında görülür. Yazları sıcaklık etkisini fazla göstermez. Haziran temmuz ve ağustos ayları serin geçmektedir.
• Ülkenin yönetim şekli anayasa ile güvence altına alınmış ilk anayasa 1972’li yıllarda çıkarılmış daha sonra 1994 yılında tekrar düzeltmeler yapılmıştır. Yönetim şekli cumhuriyettir.
• Ülke ekonomisi gelirin büyük kısmını turizm ve ticaretten elde etmektedir. Ticaret en yoğun olduğu ülke Amerika birleşik devletleri
• Üretilen ve ihracat edilen ürünlerin başını sırasıyla muz, kahve, ham petrol, ananas ve tekstil ürünleri çekmektedir.
• Panama ayrıca ülke insanlarının eğlenmesi ve turist sayısını arttırmak için çeşitli festivaller düzenlemekte bunlar;
Panama Jazz festivali(ocak ayı) , black chirst festivali (ekim ayı)
• Ülkede çeşitli yemek türleri bulunmaktadır. Özellikle pirinç çok yaygın her yerde bulunabilir, halk tarafından en çok tüketilen yemek fasulye ve pilava benzeyen Gallaponti adında bir yemek çeşididir. Balık türleri de ucuz olduğu için ızgara şeklinde pişirilerek tüketilmekte
• İnsanların gelir düzeyi ve yaşam kalitesi yüksek, kullanılan araçlar modern ve lüks olarak tabir ettiğimiz markalar kullanılmaktadır. Halk yabancılara karşı dost ve arkadaş canlısı herhangi bir problem yaşadığınızda en yakın emniyet kurumuna giderek tüm yasal çerçevede haklarınız koruma altına alınmakta geri işlemler yapılarak rahat bir şekilde seyahatinize devam edebilirsiniz
• Panama nüfusu güncel verilere göre yaklaşık 4 milyon civarındadır. Ülkenin kendi dilinde araştırma yapacak olursanız internet uzantısı ( .pa ) yazarak nette sörf yapabilirsiniz.

Bir yorum bırakın