Portekiz vize istiyor mu sorusunun cevabı

Portekiz için; Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.+351

Telefon Kodu

Portekizce

Resmi Dili

Euro

Para Birimi

UTC+00:00

Saat Dilimi

4 saat

Uçakla Kaç Saat?

Portekiz hakkında bilgiler

Portekiz’in başkenti Lizbon, her mevsim tüm dünyadan gelen turistlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Portekiz deyince ilk akla gelen şey olan şehirde keşfedecek çok fazla şey bulacaksınız. İstanbul’dan yaklaşık 4 saatlik bir uçak yolculuğu ile şehre varacaksınız. Buradan yazın yapacağınız bir yolculukta, Lizbon’da en ideal sıcaklık ile karşılaşacaksınız. Atlas Okyanusu’nun kıyısındaki şehir, Avrupa’nın en yumuşak iklimine sahip…
Yaz sezonunun altı ay sürdüğü Lizbon’un tam bir deniz şehri olduğunu söylemek mümkün. Toplamda 2.5 milyonluk nüfusu ile Portekiz’in en güzel şehri olan Lizbon, Atlas Okyanusu ile Tejo Nehri arasında sıkışmış. Şehirde yer alan Jeronimos Manastırı, Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Lizbon gezilecek yerler arasında; Belem Kulesi ve Portekizli Kaşifler Anıtı da yer alıyor. Ayrıca şehirde gezerken, Belem Pastenesi’ne ve meşhur tatlıcı Pastel de Nata’ya uğramayı ihmal etmeyin.


• Lizbon’un kalbi Rossio Meydanı’nda atıyor.
• Diğer ünlü meydanları Praça de Comercio, Praça do Municipio ve Restauradores…
• Görülecek yerler arasında şehrin merkezi Baixa, Lizbon’un ana yaya caddesi Rua Augusta ve Paris’in meşhur caddesi Champs Elysee tarzında inşa edilmiş bulvar Avenida fe Liberdade geliyor.
• Bairro Alto semti, gece hayatının merkezi. Chiado ise dünyaca ünlü mağazalara ve butik dükkanlara ev sahipliği yapıyor.
• Eyfel’in mimarları tarafından inşa edilen ve bu iki semti birbirine bağlayan tarihi Santa Justa Asansörü’nün dünyada örneği yok.
• Restoran cenneti olarak bilinen Portas de S.Antoa, Sao Jorge Kalesi, Vasco de Gama ve 25 Nisan köprüleri de görülecek yerler arasında.
• Bairro Altı, fado müziğinin de doğduğu yer. En ünlü fado mekanı, Travessa de Queimada sokağındaki Cafe Luso.
• Vasco da Gama ve Colombo Lizbon’un en büyük alışveriş merkezleri.
• Şehirde ulaşım oldukça rahat. Her biri farklı simgeyle ifade edilen dört hattan oluşan metro ağı var.
• Gösterişi tarihi binaları, karakteristik sokakları, ihtişamlı meydanları, yeşil parkları, butik dükkanları, yol kenarına taşan kafeleri ve sokak müzisyenleriyle tipik bir Avrupalı şehir olan Lizbon, Afrodizyak mutfağıyla da insanı fazlası ile mutlu eden bir şehir.
• Portekiz’e yolunuz düşerse, Lizbon’a uğramadan geri dönmeyin.

Portekiz hakkında yorumlar:

Portekiz için 7 günlük Hava Durumu

°C

°C

°C

°C

°C

°C

°C

Bugün

Yarın

Sonraki Günler


°C

°C

°C

Bugün

Yarın


°C

°C

°C

°C

Sonraki Günler

Diğer ülkelere ait vize bilgileri:

Maldivler   Arnavutluk   Bahamalar   Brezilya   Dubai   Japonya   Makedonya   Moldova   Rusya   Seyşeller   Ukrayna   Yunan Adaları   Gürcistan   Çin   Hırvatistan   Romanya   Bulgaristan   Arjantin   Azerbaycan   Yunanistan   Suudi Arabistan   Yeni Zelanda   Şili   Singapur   İskoçya   Belçika   Bolivya   Bosna Hersek   Danimarka   Filipinler   Haiti   İbiza Adası   İtalya   Kanarya Adaları   Katar   Kuzey Kore   Küba   Laos   Mali   Meksika   Portekiz   Kolombiya   Peru   Suriye   Ekvator   Panama   Uruguay   İran   Kazakistan   Dominik Cumhuriyeti   Güney Kore   Malta  
olimpos