Romanya vize istiyor mu sorusunun cevabı

Romanya için; Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.+40

Telefon Kodu

Romence

Resmi Dili

Ley

Para Birimi

GMT +2

Saat Dilimi

01:00

Uçakla Kaç Saat?

Romanya hakkında bilgiler

Orta Avrupa'nın güney kısmında yer alan Romanya; Balkan Yarımadası'nın da kuzeyinde ikamet etmektedir. Ukrayna, Moldova, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan ile komşu olan bu ülke;
Karadeniz'de de kıyısı bulunan ender ülkelerden birisi olmayı başarmıştır.

Avrupa Birliği içerisinde olan Romanya; bu ülkeler arasında 7. büyük yüz ölçümüne sahip ülke olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Ayrıca ülkenin başkenti ve en büyük kenti olan Bükreş; Avrupa Birliği'nin en büyük 6. şehri olarak göze çarpmaktadır. Romanya'nın bünyesinde yer alan bir diğer şehir olan Sibiu ise; 2007 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Birçok yönüyle son derece gelişmiş bir ülke olan Romanya; sanat alanında ve önemli organizasyonlarda da yer almayı başarmıştır. Zengin tarihi, mimari yapıları ve doğal güzellikleri mutlaka gezilip görülmesi gereken ülkeler arasında yer almaktadır.

Bükreş, Cluj, Brasov, Constanta, Timisoara, Sibiu, Arad, Oradea, Alba Iulia, Suceava, Iasi, Sinaia, Sighisoara, Tirgu, Mamaia, Craiova, Piatra Neamt, Tulcea, Rasnov, Medias gibi önemli şehirleri ve merkezleri ile dikkatleri üzerine çeken Romanya; bu şehirlerinde barındırdığı zengin tarihi mirası, sanatsal değerleri ve doğal güzellikleri ile dönem dönem turistlerin bu bölgelere akın etmesini sağlamaktadır.


Romanya; hem tarihi değerleri, hem sanata önem veren modern bir hayatı, hem de birçok manzarası ile gezilip görülmesi gereken ülkeler arasında yer almayı başarmıştır.

Özellikle Türkiye'den bu bölgeye yapılacak olan gezilerde tercih edilebilecek en hızlı, en rahat ve en konforlu yol; hava yoludur. Türkiye'den Romanya'ya uçuşlar yaklaşık olarak; 1 saat sürmektedir.

Romanya hakkında yorumlar:

Romanya için 7 günlük Hava Durumu

°C

°C

°C

°C

°C

°C

°C

Bugün

Yarın

Sonraki Günler


°C

°C

°C

Bugün

Yarın


°C

°C

°C

°C

Sonraki Günler

Diğer ülkelere ait vize bilgileri:

Maldivler   Arnavutluk   Bahamalar   Brezilya   Dubai   Japonya   Makedonya   Moldova   Rusya   Seyşeller   Ukrayna   Yunan Adaları   Gürcistan   Çin   Hırvatistan   Romanya   Bulgaristan   Arjantin   Azerbaycan   Yunanistan   Suudi Arabistan   Yeni Zelanda   Şili   Singapur   İskoçya   Belçika   Bolivya   Bosna Hersek   Danimarka   Filipinler   Haiti   İbiza Adası   İtalya   Kanarya Adaları   Katar   Kuzey Kore   Küba   Laos   Mali   Meksika   Portekiz   Kolombiya   Peru   Suriye   Ekvator   Panama   Uruguay   İran   Kazakistan   Dominik Cumhuriyeti   Güney Kore   Malta  
olimpos