Romanya vize istiyor mu?

Romanya vize istiyor mu sorusunun cevabı

Evet İstiyor 

Romanya için; Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

 

+40

Telefon Kodu

Romence

Resmi Dili

Ley

Para Birimi

GMT +2

Saat Dilimi

01:00

Uçakla Kaç Saat?

 

Romanya Evrak listesini Word formatında indirmek için tıklayınız.

 

Romanya Başvuru formunu indirmek için tıklayınız.

 

Romanya hakkında bilgiler

Orta Avrupa’nın güney kısmında yer alan Romanya; Balkan Yarımadası’nın da kuzeyinde ikamet etmektedir. Ukrayna, Moldova, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan ile komşu olan bu ülke;
Karadeniz’de de kıyısı bulunan ender ülkelerden birisi olmayı başarmıştır.

Avrupa Birliği içerisinde olan Romanya; bu ülkeler arasında 7. büyük yüz ölçümüne sahip ülke olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Ayrıca ülkenin başkenti ve en büyük kenti olan Bükreş; Avrupa Birliği’nin en büyük 6. şehri olarak göze çarpmaktadır. Romanya’nın bünyesinde yer alan bir diğer şehir olan Sibiu ise; 2007 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Birçok yönüyle son derece gelişmiş bir ülke olan Romanya; sanat alanında ve önemli organizasyonlarda da yer almayı başarmıştır. Zengin tarihi, mimari yapıları ve doğal güzellikleri mutlaka gezilip görülmesi gereken ülkeler arasında yer almaktadır.

Bükreş, Cluj, Brasov, Constanta, Timisoara, Sibiu, Arad, Oradea, Alba Iulia, Suceava, Iasi, Sinaia, Sighisoara, Tirgu, Mamaia, Craiova, Piatra Neamt, Tulcea, Rasnov, Medias gibi önemli şehirleri ve merkezleri ile dikkatleri üzerine çeken Romanya; bu şehirlerinde barındırdığı zengin tarihi mirası, sanatsal değerleri ve doğal güzellikleri ile dönem dönem turistlerin bu bölgelere akın etmesini sağlamaktadır.

Romanya; hem tarihi değerleri, hem sanata önem veren modern bir hayatı, hem de birçok manzarası ile gezilip görülmesi gereken ülkeler arasında yer almayı başarmıştır.

Özellikle Türkiye’den bu bölgeye yapılacak olan gezilerde tercih edilebilecek en hızlı, en rahat ve en konforlu yol; hava yoludur. Türkiye’den Romanya’ya uçuşlar yaklaşık olarak; 1 saat sürmektedir.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir