Şili vize istiyor mu sorusunun cevabı

Şili için; Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.+56

Telefon Kodu

İspanyolca

Resmi Dili

Şili pezosu

Para Birimi

GMT-3

Saat Dilimi

20:00

Uçakla Kaç Saat?

Şili hakkında bilgiler

Güney Amerika’da yer alan Şili, 17 milyon nüfusu ile on beş bölgeye ayrılmıştır. Nijerya, Bolivya, Peru ile komşu olan ülkenin başkenti ise Santiago’dur. Chili kelimesinden gelen ülkenin adı, dünyanın son bulduğu diyat anlamına geliyor. Yeryüzünün en yüksek sıradağları, Şili’de yer almaktadır. Ülkenin en yüksek dağı ise Ojos del Salado’dur. Bu da aynı zamanda da dünyanın en büyük volkanıdır. Ülkenin en uzun nehri olan Rio Loa mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.
Bulunduğu Güney Amerika bölgesinde serbest piyasa ekonomisinde en başarılı ülke olan Şili’de önemli bir yabancı sermaye akışı bulunmaktadır. Vize istemeyen Ülkeler arasında bulunan Şili'de dört mevsim bir arada yaşanır. Aralık- şubat ayları arası yazın yaşandığı Şili’de 13 idari bölge bulunmaktadır. Ülkenin önemli şehirleri ise; başkent Santiago, Valparaiso, Puerto Montt, Punta Arenas ve Iquique’dir. Ülkede önemli bir nüfus, İspanyolca konuşmaktadır.
Şili’ye gitmek için en uygun sezon Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında yaşanan yaz sezonudur. Ancak burada yılın mevsimi yapacak bir şeyler bulabilirsiniz. Kış sezonunda ise özellikle kayak severlerin ilgisini çeken Şili, daha çok yaz sezonunda turist ağırlıyor. Ekim ayı, ülkede en çok festivalin düzenlendiği aydır. Şili gezisi için Ekim ayını da tercih edebilirsiniz.


ŞİLİ MUTFAĞI
Ülkede özellikle deniz ürünleri en çok tüketilen yiyeceklerden. Ülkenin topoğrafik yapısı, Şili mutfağında önemli bir rol oynuyor. Ayrıca uzun yıllar İspanyol sömürgesinde kalmış olan ülkede İspanyol yemeklerinden de birçok çeşit mevcut. Ülke mutfağında Alman ve İtalyan lezzetlerini de bulmak mümkün.
ŞİLİ GEZİSİ
• Ülkenin başkenti Santiago, mutlaka görmeniz gereken bir şehir. Aralık ve Mart ayları arasında yapacağınız Şili gezisinde, keyifli bir yaz sezonu sizi bekliyor olacak.
• Şehirde farklı konaklama seçenekleri bulabilirsiniz.
• Burada dünyanın en güzel şaraplarını çok ucuza içebilirsiniz. Ülkede tatil genel olarak pahalı olsa da, su fiyatına şarap içmek mümkün.
• Şili geziniz boyunca, avokadoya doyacağınızdan emin olabilirsiniz. Dünyanın en iyi avokadoları yine burada yetişiyor.
• Şili restoranlarında porsiyonlar oldukça büyük. Verdiğiniz para, doymanız için yeterli olacak.
• Şili’de genellikle sebze tüketildiğini düşünüyor olabilirsiniz, ama yanılıyorsunuz. Burada fast food kültürü oldukça gelişmiş. Bol miktarda hamburger ve sosisli tüketiliyor.
• Şili geziniz boyunca, ülkenin güler yüzlü ve yardımsever insanları ile karşılaşacaksınız.

Şili hakkında yorumlar:

Şili için 7 günlük Hava Durumu

°C

°C

°C

°C

°C

°C

°C

Bugün

Yarın

Sonraki Günler


°C

°C

°C

Bugün

Yarın


°C

°C

°C

°C

Sonraki Günler

Diğer ülkelere ait vize bilgileri:

Maldivler   Arnavutluk   Bahamalar   Brezilya   Dubai   Japonya   Makedonya   Moldova   Rusya   Seyşeller   Ukrayna   Yunan Adaları   Gürcistan   Çin   Hırvatistan   Romanya   Bulgaristan   Arjantin   Azerbaycan   Yunanistan   Suudi Arabistan   Yeni Zelanda   Şili   Singapur   İskoçya   Belçika   Bolivya   Bosna Hersek   Danimarka   Filipinler   Haiti   İbiza Adası   İtalya   Kanarya Adaları   Katar   Kuzey Kore   Küba   Laos   Mali   Meksika   Portekiz   Kolombiya   Peru   Suriye   Ekvator   Panama   Uruguay   İran   Kazakistan   Dominik Cumhuriyeti   Güney Kore   Malta  
olimpos