Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır, Gerekli Evraklar ve Ücreti

Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelere vatandaşlarımızın yapacağı seyahatlerde vize almaları şarttır.

Ancak Avrupa’da yer alan 27 ülkenin hepsine birden gidilmesi halinde ayrı ayrı vize almaya da gerek yok. Bunun yerine Schengen adı verilen vize ile Avrupa’daki ülkeleri seyahat etme imkanı doğmaktadır.

Schengen vizesi ile birlikte Avrupa’daki ülkeleri seyahat etmek ve dolaşmak artık çok daha kolay olacak. Antlaşmayı imzalamış olan 27 ülke arasında rahatça dolaşma imkanını bizlere sunan Schengen vizesi; hava, kara veya deniz yolunda da herhangi bir farklılık sağlamıyor.

Schengen vizesi ile antlaşmayı imzalamış olan 27 Avrupa ülkesi arasında serbestçe dolaşma imkanı doğuyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise; seyahat yapılacak olan şehrin hangi şehir olduğudur.

Eğer sadece bir Schengen ülkesi ziyareti yapılacak ise; ziyaret yapacağınız ülkenin başkonsolosluğuna vize başvurusu yapacaksınız. Ancak birden fazla Schengen ülkesi ziyaret edecek iseniz; ilk önce gittiğiniz ülkenin başkonsolosluğuna vize başvurusu yapmanız gerekiyor.

Yani; Fransa’dan İtalya’ya gidecek iseniz; İtalya değil; Fransa başkonsolosluğuna vize başvurusu yapmalısınız.

Schengen vizesi almak için; bazı gerekli evraklar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

• Geçerli bir pasaport,
• 2 tane fotoğraf,
• Seyahat sağlık sigorta poliçesi ve varsa otel, uçak gibi rezervasyonlar
• Banka hesap cüzdanı,
• Tapu, araç ruhsatı ve bunun gibi maddi geliri gösteren belgeler,
• Yapılacak olan seyahatler ile ilgili detaylar,
• Ayrıca ticari amaçlı bir seyahat gerçekleştirilecekse; imza sirküleri, vergi levhası fotokopisi ve işletme faaliyetini gösteren evraklar da gerekmektedir.

 

 

Schengen vizesinin ücreti de ortalama 80,00 ile 90,00 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Siz de Schengen vizesi alın ve anlaşmalı olan 27 ülke arasında ayrı ayrı her seferinde vize alma derdi ile uğraşmadan gerçek seyahatin tadına varın.

Bir yorum bırakın