SON DAKİKA
Kanada Vize İstiyor Mu? Beyaz Rusya Vize İstiyor Mu? Botsvana Vize İstiyor Mu? Bouvet Adası Vize İstiyor Mu? Bhutan Vize İstiyor Mu? Brezilya Vize İstiyor Mu? Brunei Vize İstiyor Mu?
Anasayfa / Vize Haberleri Ocak 16, 2018 451 okunma

Transit vize nedir? Hangi durumlarda transit vize almak gerekir?

İnternet üzerinde yer alan soru sitelerinde popüler olan konulardan biri de transit vize konusu. Transit vize, bir ülkeye giderken, başka bir ülkeden aktarma yapmanız gerektiği durumlarda sizden istenen vize türüdür.

Örnek vermek gerekirse, İstanbul’dan New York’a gidiyorsanız ve uçuşunuz Londra aktarmalı ise, İngiliz hükümetinin sizden isteyeceği vizeye transit vize denir. Normal şartlarda, günümüzde bir çok ülke aktarmalı uçuşları olan yolculardan havaalanı dışına çıkmadıkları sürece transit vize istememektedir. Yine aynı şekilde bir kaç güne kadar olan aktarmalarda da havaalanı dışına çıksanız bile transit vize istenmemektedir.

Transit vize ile ilgili bir başka önemli nokta da, aktarma yapacağınız havaalanının büyüklüğüdür. Örnek vermek gerekirse, Almanya’da Frankfurt Uluslararası Havaalanını kullanacaksanız, uluslararası transit sahasını terketmenize ve tekrar bir pasaport kontrolünden geçmenize gerek kalmadan, diğer uçuşunuza ulaşabilirsiniz. Bu nedenle transit vize ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak Hamburg, Dusseldorf vb. havaalanlarını kullanacaksanız tekrar pasaport kontrolüne girmeniz gerekeceğinden sizden transit vize istenebilir.

Bu konu da en garanti yol, seyahate çıkmadan önce uğrayacağınız ülkelere dair transit vize konusunu araştırmanız olacaktır. Böylelikle, yolculuğunuz boyunca herhangi bir sürprizle de karşılaşmamış olursunuz. Daha ayrınıtılı bilgi almak için, uğrayacağınız ülkelerin konsolosluk irtibat web sitelerine ulaşmayı deneyebilirsiniz.
Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap