Yurtdışı çıkış harcı nedir, nereden kaç paraya alınır?

Yurtdışına çıkış harcı; Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyan vatandaşların, yurtdışına çıkarken devlete ödediği bir harçtır. 2013 yılı itibariyle 15 TL olarak tahsil edilmektedir.

İlgili yasa 2007 tarihinde 26471 no’lu Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Aşağıda belirtilen gruplara dahil olmayan vatandaşlar bu bedeli ödemeden yurt dışına çıkış yapamazlar.

– Çıkış tarihi itibariyle yurtdışında oturma izni bulunanlar,
– 7 yaşını doldurmamış olanlar,
– Yurtdışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı olanlar.

Yurtdışında yaşayan ve oturma izni bulunan Türkiye cumhuriyeti vatandaşları, ülkemizden ayrılırken oturma izni belgelerini ibraz edebilirlerse bu uygulamadan muaftırlar.

Ayrıca, yurtdışına çıkarken kullanılan T. C. pasaportlarında aşağıda belirtilen kaşelerden biri bulunan vatandaşlarımız, oturma izin belgelerini çıkış kapısında ibraz etmeseler bile harç bedeli ödemelerine gerek bulunmamaktadır.

Bahsi geçen kaşeler şu şekildedir:
– İşçidir,
– İşçi ailesidir,
– İşçi çocuğudur,
– Süresiz yurtdışında oturumu bulunmaktadır.
– ….. – ….. tarihleri arasında yurtdışında oturum izni bulunmaktadır.

Çifte vatandaşlar ise yabancı ülke pasaportu ile seyahat edebildiklerinden ötürü harç ödemek zorunda değildirler.

Ayrıca, resmi görevde bulunduklarından dolayı yurtdışına çıkan kamu görevlileri harç muafiyetinden faydalanamazlar.

İlgili harç bedeli, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası vb. bir çok bankanın fiziki ve internet şubesinden yatırılabildiği gibi, havaalanlarında bulunan ilgili birimlerden de yolculuk öncesi kısa sürede halledilebilmektedir.

Yurtdışına çıkan yolcular, işlem çok kısa sürdüğünden ötürü genellikle havaalanlarında halletmeyi tercih ederler. Normal şartlarda, harç yatırma noktalarında herhangi bir sıra ve kuyruk olmaz.

2010 yılında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bir konuşmasında ilgili harçların TOKİ’ye aktarıldığını, devlet bütçesine aktarılsa idi iptal edilmesini teklif edeceğini belirtmişti.

Ancak, 2013 yılı itibariyle Bangladeş, Kostarika, Filipinler ve Çin ile birlikte “Yurtdışı Çıkış Harcı” ödeyen 5 ülkeden biri olmaya devam etmekteyiz.

Bir yorum bırakın